6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  Доктор од САД објасни како правилно да се заштитите од коронавирусот додека спиете – многумина така се заразиле

  Луѓето се под голем стрес да не се заразат од коронавирус додека спијат. Според зборовите на пулмологот и истражувач од Сиетл Брус Л. Дејвидсон тоа се случува при аспирација на секрет од грлото во кој може да се наоѓа вирусот.

  Освен преку воздухот, новиот коронавирус може да влезе во нашиот организам и преку течност во носот или грлото, па низ гркланот ќе се спушти до нижиот дел од респираторниот систем.

  Студиите покажаа дека барем половина од луѓето – младите, средовечните и старите – ги вдишуваат остатоците од грлото во текот на спиењето. Што ви е сонот поцврст, толку се шансите поголеми да дојде до аспирација.

  Ако имате оштетување на белите дробови поради пушење, ако голтате секрет, што сите правиме кога спиеме, голема содржина од грлото ќе заврши во белите дробови.

  Количеството на вдишената течност во текот на спиењето е сосема доволна да предизвика воспаление на белите дробови – така всушност доаѓа и до повеќето воспаленија на белите дробови.

  Зошто тогаш не се будиме секое утро со воспаление на белите дробови?

  Прво и најважно, кај повеќето луѓе носевите и грлата содржат здрава бактерија, а не микроби како што се коронавирус, кој доведува до воспалување на белите дробови. Втора причина поради која немаме воспаление на белите дробови цело време е тоа што белите дробови содржат одредени ќелии кои ги убиваат микробите кои ќе залутаат во нив. Третата причина е тоа што здравите луѓе имаат силен систем кој ги пренесува вдишаните бактерии и вируси во душникот и ги спушта во хранопроводникот, па тие се голтаат со плунката. Некои луѓе ќе добијат блага дијареа од овој вирус, зошто тој не може да ги зарази ќелиите во вашиот желудник.

  Кога сме будни, ако случајно вдишеме течност или нешто друго, тоа се искашлува ако лицето има нормален рефлекс за кашлање и силно искашлување. Сите овие заштитни фактори се послаби кај оние кои имаат болест на белите дробови или слаб имунолошки систем поради староста.

  Што го зголемува ризикот од болеста?

  Подложноста кон инфекции на белите дробови и кое количество коронавирус завршило во нив. Лицата со послаби бели дробови, кои се оштетени од пушење или астма и оние со слаб имунолошки систем, се под поголем ризик дури и ако ги нападне помало количество вируси.

  Од друга страна, здравите луѓе најчесто можат да се изборат со мало количествобвируси или имаат благи симптоми, но ако се изложени на поголемо количество, и тие може сериозно да се раболат.

  Како да се намали изложеноста на коронавирус и во текот на денот и во текот на ноќта?

  Не им приоѓајте на луѓето и избегнувајте големи собири, па дури и кога сте надвор, бидете на дистанца. Освен тоа потрудете се да не поминувате многу време во простории со лоша вентилација во која некој кашлал или кивал.

  Бидете посебно внимателни ако спаѓате во ризичната група. Носите заштитни маски и мијте ги рацете и лицето со сапун и топла вода за да го намалите количеството вируси кое ќе дојде на вашето лице. При миење немојте да користите силни сапуни кои можат да предизвикаат иритација. Освен тоа редовно дувајте го носот. Мијте ги забите и јазикот и користете течност за испирање на устата еднаш до двапати дневно.

  Извор: Press24.mk

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.