6 C
Skopje
вторник, јуни 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Дали e љубов и како да се опише: 71-годишна жена се омажи за нејзината 17-годишна вистинска љубов. Раскажува среќниот пар

  Што мислите за вистинската љубов, без разлика на разликата во годините? Секојдневно гледаме примери околу нас - постар маж, лудо вљубен во својата млада...

  И вие наросувате сол на прагот: Ако не го правите тоа, поскоро започнете, а еве и зошто

  Можеби изгледа чудно, но од памтивек, солта се користеше како средство за чистење. Сол – одлична супстанција за дезинфекција и чистење на разни предмети...

  Докторите ја советувале да абортира 4 деца, но таа одбила и сега целиот свет гледа „чудо“ во неа (ВИДЕО)

  Боби МекКој и нејзиниот сопруг Кени од Ајова, имаа една ќерка кога решија да пробаат со третман на урофолитропин за да бидат сигурни дека повторно ќе зачнат следниот пат.

  Тоа е лек за стимулација на овулацијата што дополнително ја подготвува жена за бременост. И во нивниот случај, третманот функционирал дури и подобро отколку што планирале, бидејќи наскоро дознаа дека ги чека седморка.

  Наскоро оваа двојка направи историја бидејќи станаа првите родители чиишто седум деца доживеале полнолетство.

  – Секогаш ќе се сеќавам на денот кога дознавме дека ќе имаме седморка. Не беше само радост, имаше и многу сомнеж и страв. Сепак, Бог ја утврди нивната судбина – вели Боби денес.

  Кога дознала дека чека седум, лекарот и рекол дека најискрено ја советувал абортира четири, така што три деца ќе имаат некои шанси да преживеат. Боби инсистирала да ги задржи сите бебиња.

  Имаше многу опасности и ризици. Бебињата се родиле предвреме и биле минијатурни.

  Исто како што лекарите ја предупредува, две деца имаа церебрална парализа и гастроезофагеална рефлуксна болест, па беше неопходно да бидат на цевки за хранење.

  И во 1997 година, кога седумте дојдоа на свет, сите пишуваа за нив. Не само тоа, тогаш претседателот Бил Клинтон и Опра се вклучија во грижата. Тие ги нарекоа „Седморката од рајот“

  Новинари од целиот свет ја окупираа скромната мала куќа во која живееше парот. Кога видоа во какви услови живеат, луѓето се собраа и решија да им помогнат. Меѓу другото, донациите опфаќаа поголема куќа, во која тие сè уште живеат денес, како и големо семејно комбе, пелени за првите две години, како и стипендии за кој било колеџ во Ајова

  Имаше работа над глава – седум луѓе пиеја 42 шишиња млеко на ден и трошеа околу 52 пелени. Како што растеа, така и трошоците, но не и интересот на медиумите и луѓето. Помина првиот наплив на возбуда, луѓето ги заборавија и Боби и Кени мораа да бидат крајно скромни и да ги научат децата да бидат многу смирени.

  Денес, тие се возрасни. Благодарение на донациите, сите дипломираа на колеџ и одбраа свои судбини. Кени и Боби посочуваат дека не би можеле да бидат повеќе горди на своите деца.

  „Најдобрата одлука што сум ја донела беше да ги задржам сите бебиња“, заклучува денес Боби.

  Latest Posts

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Дали e љубов и како да се опише: 71-годишна жена се омажи за нејзината 17-годишна вистинска љубов. Раскажува среќниот пар

  Што мислите за вистинската љубов, без разлика на разликата во годините? Секојдневно гледаме примери околу нас - постар маж, лудо вљубен во својата млада...

  И вие наросувате сол на прагот: Ако не го правите тоа, поскоро започнете, а еве и зошто

  Можеби изгледа чудно, но од памтивек, солта се користеше како средство за чистење. Сол – одлична супстанција за дезинфекција и чистење на разни предмети...

  АКТУЕЛНО

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Отидов да се вакцинирам и и испратив фотографии на мајка ми. Таа ми одговори: „Па, ти си сега ОВЦА“ и така започна СЕМЕЈНИОТ КОНФЛИКТ

  Британецот по име Лоренс имал 23 години кога дознал дека никогаш не примил вакцина. Тој дозна за тоа во клиниката на...

  Ми рече, или вака ќе правиш, или да си ги собереш „парталите“ и да те нема – си ги собрав

  Човекот за кој се омажив, многу го сакав иимав чувство дека го познавам цел живот. Бевме долги години во врска и навистина изгледаше дека,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.