6 C
Skopje
недела, јули 3, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  Приказната за вториот волк! Ќе ја прочитате за 10 секунди, но ќе ја паметите засекогаш

  Еден постар Индиец морал да се грижи за својот мал внук. Дедото се обидел да му го пренесе своето знаење на малото дете за...

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја… На семејниот имот на Јефтовиќ во селото Теочин во близина...

  Мајка му била чистачка, татко му градежен работник, а тој сега е мнозински сопственик на Бугати: Хрватот кој денес е милијардер

  Компанијата Римац Аутомобили на хрватскиот претприемач и иноватор Мате Римац, вчера соопшти дека стана мнозински сопственик на Бугати, познатиот француски произведувач на хиперспортски автомобили. Објавата...

  Доколку забележите барем 3 од овие симптоми – задолжително консултирајте се со лекар!

  Запомнете ги овие знаци и симптоми на некои сериозни болести. Гледајте барем три од нив, а доколку ги забележите – одете на лекар. Не бегајте од ситуацијата! Ако телото укажува на какви било проблеми, треба веднаш да се постави дијагноза за да се започне со лекување.

  Посетата на лекар нема да биде излишна доколку забележите некој од овие десет симптоми. Многу е важно да се следи состојбата на косата, веѓите и трепките. Дополнително, задолжително е да се консултирате со специјалист доколку има повеќе од три од овие симптоми.Жените сепак го прават тоа од естетски причини, но во овој случај потребата е поинаква.

  Хормонални нарушувања, инфекција, дефект на внатрешните органи – сето тоа предизвикува некои од овие непријатни појави. Подгответе се за темелен преглед, кој сами ќе го извршите Знаци и симптоми на некои болести кои не треба да се игнорираат

  1. Жолта или црвена склера (белиот дел од окото)
  Симптоми на алергии и проблеми со црниот дроб. Понекогаш пожолтувањето на склерата може да значи и хепатитис!

  2. Губење на косата, овенати веѓи
  Веројатно е симптом на проблеми со тироидната жлезда. Неопходно е да се направат тестови и прегледи, како и да се консултира ендокринолог.

  3. Неправилна форма, воспаление во пределот на ноктите
  Недостаток на витамини, хранливи материи. Понекогаш може да навести за почеток на габична инфекција.

  4. Црвеникаво лице
  Внимавајте на проблеми со кардиоваскуларниот систем, како и хормонални промени.

  5. Дамки на рацете – црвена и виолетова
  Ова сугерира дека можеби има заболување на црниот дроб. Веднаш консултирајте се со доктор!

  6. Рано избелување
  Ова укажува не само на генетска предиспозиција. Раното избелување е знак за дијабетес и болести на нервниот систем.

  7. Суви, испукани усни, рани на усните
  Недостаток на витамин А, Ц, цинк. Габична инфекција и херпес – сериозна причина да одите кај специјалист, да не седите дома и да нанесувате разни масти. Појавата на херпес укажува на намалување на имунитетот против инфекции.

  8. Оток на вратот
  Оток на вратот – знак за проблеми со тироидната жлезда. Отекувањето на грлото може да се појави порано од акутната болка кога има инфекции.

  9. Нови бенки, дамки на кожата
  Раните фази на ракот на кожата се лекуваат. Запомнете го ова, внимавајте на кожата и внимавајте на болните стари бенки или појавата на нови.

  10. Ладни раце и стапала
  Ова може да биде знак за проблеми со циркулацијата на крвта и кардиоваскуларниот систем.Се разбира, повеќето од овие симптоми мора да се појавуваат релативно долг временски период. Ако рацете или стапалата ви се ладни 2-3 дена, тоа не значи дека имате проблеми со срцето.

  Колку болести можат да се лекуваат навреме, забележувајќи некои од нивните карактеристични симптоми! Набљудувајте се за да избегнете посериозни здравствени проблеми Споделете ја оваа информација со вашите пријатели. Нека биде еден вид потсетување колку е важно да се внимава и на изгледот и на здравјето!

  Извор: telegraf.com.ua

  Latest Posts

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  Приказната за вториот волк! Ќе ја прочитате за 10 секунди, но ќе ја паметите засекогаш

  Еден постар Индиец морал да се грижи за својот мал внук. Дедото се обидел да му го пренесе своето знаење на малото дете за...

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја… На семејниот имот на Јефтовиќ во селото Теочин во близина...

  Мајка му била чистачка, татко му градежен работник, а тој сега е мнозински сопственик на Бугати: Хрватот кој денес е милијардер

  Компанијата Римац Аутомобили на хрватскиот претприемач и иноватор Мате Римац, вчера соопшти дека стана мнозински сопственик на Бугати, познатиот француски произведувач на хиперспортски автомобили. Објавата...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.