6 C
Skopje
недела, април 2, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Доколку живеете вака, вие сте во групата на „НАЈРИЗИЧНИ“ за срцев удар

  Медицински истражувања ја потврдија директната врска помеѓу ненадеен и предвремен срцев удар и преголемата работа

  Долг престој на работа, прекувремени часови поминати во канцеларија, стрес и замор во комбинација ве доведуваат во директен ризик од ненадеен и предвремен срцев удар, потврдија научните студии.

  Имено, според едно спроведено истражување, помладите вработени лица кои често работат многу долго и прекувремено, со недоволен одмор и слободни денови, имаат значително поголем ризик од срцев удар.

  Студија од 2019 година, која беше објавена во списанието „Stroke“, покажа дека секој што работи премногу долго има зголемен ризик од срцев удар.

  За оваа студија, истражувачите испитале 143.592 возрасни лица на возраст меѓу 18 и 69 години кои имале најмалку шест месеци работно искуство и работеле со вообичаеното темпо. Ова значи дека повеќето од нив работеле цело време во текот на денот.

  Лекарите зедоа и детална медицинска документација за сите учесници во студијата, заедно со можна историја на срцев удар или ризик фактори за тоа – дијабетес, висок холестерол или висок крвен притисок.

  • 42.542 учесници (30 проценти) работеле повеќе од 10 часа на ден околу 50 дена во годината, што научниците го дефинирале како долго работно време.
  • 4.481 лице (10 проценти) работеле премногу часови на ден најмалку една деценија.
  • 1.224 учесници (околу 1 процент) претрпеле срцев удар на крајот на напорната работа.

  Истражувачите откриле дека претерано долгото работно време го зголемува ризикот од срцев удар за дури 29 проценти во споредба со работното време помалку од 10 часа на ден. Вработените кои работеле предолго една деценија или повеќе, имале дури 45% поголем ризик од срцев удар.

  Научниците предупредуваат дека по напорниот, долг и стресен ден на работа, луѓето мора да се одморат и да ги релаксираат и телото и умот, така што организмот може да се опорави и да ја надополни изгубената сила. Покрај долгото работно време, стресот, недостатокот на слободно време за релаксација и другите нездрави животни навики се дополнителни фактори на ризик за миокарден инфаркт, се додава во студијата.

  Стресот доведува до зголемено лачење на хормоните адреналин и кортизол, а овие хормони имаат негативни ефекти што можат да доведат до висок крвен притисок, зголемено оптеретување на срцевиот мускул, истегнување на крвните садови, аритмија и атријална фибрилација, кои се главните причини за срцев удар , заклучија научниците.

  Latest Posts

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.