6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Доволна е 1 лажица и збогум на гастритис, болки во стомакот и вкочанетост на екстремитетите

  Гастритисот е многу честа болест во современиот свет, а нејзините причини се поврзани со голем број фактори: неправилна исхрана, лоши навики, прекумерна употреба на лекови, бактериски инфекции.

  Гадење, болка, губење на апетит, печење и металоиди – ако ги игнорирате овие симптоми, не може да се избегне чир или други непријатни последици.
  За да се справите со овие проблеми и да ги ублажите симптомите на болеста, ви нудиме неколку ефективни рецепти од народната медицина.

  Сепак, не заборавајте да се консултирате со гастроентеролог при изборот на специфичен метод на лекување!
  Лененото семе е многу ефикасна за отстранување на симптомите на гастритис, па дури и за лекување на оваа болест.

  1 лажица ленено семе прелијте со 300 мл. вода и се вари 5 минути, а потоа се остава 2 часа. Земете 1 лажица 3-4 пати на ден пред јадење.

  Кога се варат, лененото семе формира мукозна супа која ги обвива ѕидовите на желудникот и на тој начин го штити од негативните ефекти на желудечниот сок.
  Патем, за да ја намалите болката од гастритис, можете да нанесете загреана кеса со ленено семе на болното место.

  Супа од компири
  Овој метод на лекување се препорачува за пациенти со зголемена киселост во желудникот.

  Чорбата од компир е богата со протеини, амино киселини, влакна, минерали, кои лесно можат да ви ја ублажат болката, да ја подобрат перисталтиката и да ја забрзаат регенерацијата на вашата мукозна мембрана.

  За подготовка на сок од компир, не користете зелен, никнат и дехидриран зеленчук.

  Розовите сорти се најдобрата опција за правење медицински сок. Можете да користите соковник или да ги изрендате компирите.

  Важно!
  Чорбата е корисна само во првите 10 минути по подготовката, затоа направете ја веднаш пред употреба.
  Земете 1 лажица 10 дена, 30 минути пред јадење три пати на ден.

  Потоа направете 10-дневна пауза и повторете го процесот, зголемувајќи ја дозата на 1/2 чаша.
  Во никој случај не го користете овој производ ако имате хроничен гастритис, прекумерни процеси на ферментација во стомакот, дијабетес мелитус!

  Алое и мед
  При хроничен гастритис, мешавината од сок од алое вера и мед има благотворно дејство. Измешајте ги состојките во еднакви размери.

  Земете го готовиот производ 1-2 лажички 2 пати на ден, 30 минути пред оброците.

  Кокосова вода
  Кокосовата вода е исклучително корисен чудотворен пијалок.
  Не само што има позитивен ефект врз болниот стомак, туку и го храни вашето тело со важни витамини и елементи во трагови.

  Во првите 24 часа по акутната болка, кокосовата вода може да помогне со ублажување на нејзините симптоми и ќе се чувствувате подобро.
  Чистење на крвните садови дома за вкочанетост на нозете и рацете

  Современите истражувања потврдуваат дека семето од лен ефикасно спречува и помага во лекувањето на болести на срцето, крвните садови, кожата, косата и гастроинтестиналниот тракт.

  Омега-3 полинезаситените масни киселини содржани во него го нормализираат крвниот притисок, го спречуваат губењето на еластичноста на артериите и ги намалуваат наслагите на холестерол на внатрешните ѕидови на артериите за речиси 75%.

  Влакната, кои се врзуваат за холестеролот во цревата, помагаат да се отстрани од телото.
  Научниците веруваат дека овој ефект се должи на синергетскиот ефект на омега-3 масните киселини, диеталните влакна и лигнаните.
  Секое ленено семе е вреден природен концентрат кој се состои од протеини, витамини, полинезаситени масни киселини, лигнани и влакна.

  Искористете ја сета моќ на „златните“ семки за вашите крвни садови благодарение на предложениот рецепт.

  Состојки:
  1/3 чаша ленено семе
  1 литар вода

  Подготовка:
  Навечер наполнете сад со вода и додадете ги семките од лен, зовријте ја водата и оставете ги семките да киснат.
  Наутро, откако ќе отстои, смесата се процедува и се истура во стаклена тегла со капак.

  Треба да добиете околу 850 ml течност слична на желе. Се пие вкупно 5 дена, 1/3 шолја наутро на празен стомак и навечер пред јадење.
  За да го добиете посакуваниот ефект, консумирајте го ова желе 15 дена.

  И по три месеци, повторете го курсот. Овој метод им помогна на многу луѓе со овие непријатни сензации.
  Како што можете да видите, секој може да им помогне на своите крвни садови, потребно е само малку трпение и желба.

  Резултатот нема да ве остави да чекате – не само што ќе се чувствувате подобро, туку и ќе изгледате подобро.
  Ќе биде одлично ако не следите и ја споделите оваа статија со вашите пријатели и вашето мислење (или искуство) во коментарите!

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.