6 C
Skopje
понеделник, септември 26, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  Добив на лотарија, но не му кажав на маж ми: Ако нешто ми се случи, парите одат

  Почнав да играм на лотарија кога имав 23 години. Немав среќа многу години и добив најмногу 10-20 евра, па замислете го моето изненадување кога мојот тикет излезе дека е добитник. Бев толку возбуден што конечно го постигнав џекпотот. Во тоа време бев во брак шест години, но не му кажав на мојот сопруг дека заработив многу пари. До денес, единствените луѓе кои го знаат ова се моите родители и двајца блиски пријатели.

  Живеејќи скромен живот
  Пораснав во скромно семејство. И двајцата мои родители работеа напорно за да ми дадат добро образование и удобен живот. И покрај нивните напори, ние никогаш не си дозволивме одмор во странство, а мама и тато никогаш не купуваа брендирани производи.

  Иако немавме многу материјал и често живеевме во немаштија, бевме благодарни што имаме покрив над глава, храна на масата и чиста облека.
  Бев среќен кога конечно го завршив образованието и почнав сам да заработувам. Додека студирав на факултет, работев со скратено работно време во продавницата за електроника на пријателот на татко ми, а потоа се вработив како менаџер. Платата беше добра и секој месец штедев многу од неа. Мојот колега ме запозна со мојот сопруг Стен. Стен исто така работеше напорно, но имаше и широки прсти. Во тоа време, тоа не ми пречеше, бидејќи тој сè уште сам си заработуваше плата. Неговото однесување ме загрижи три години подоцна, кога веќе бевме семејство и имавме дете. За да се снајде финансиски, мојот сопруг прифати дополнителни проекти, што значеше помалку време поминато со нас и недостаток на доволно сон.

  Многу жртви – а потоа и голема победа –
  Стен навистина заработил добри пари, но неговите долги часови на работа имаа физички и емоционални последици. За шест години откако се венчавме, тој значително ги намали трошоците и направи многу жртви за да си ги среди финансиите. Ме боли кога видов како ги одложува викендите со другарите. Знаев и дека сака да купи нов автомобил и стан, но немавме можност. Кога имав 33 години, добив огромна сума на лотарија. Никогаш во животот не сум видел толку многу пари.

  Бев воодушевен од моето неочекувано богатство, но возбудата беше кратка, сфаќајќи дека веројатно ќе морам да ја чувам мојата добивка во тајност од Стен. Се разбира, сакав мојот сопруг да знае за парите што ги заработив, но инстинктот ми рече да молчам. Колку и да го сакав Стен, знаев дека ако му кажам за профитот, тој ќе ја напушти работата следниот ден и ќе ме натера да ги искористам парите за да финансирам поудобен начин на живот на нашето мало семејство. Не дека не му верував, но мојот сопруг е човек кој не може да има многу пари без да потроши до денар. Пред да се породам, практично го терав да биде финансиски поодговорен. Познавајќи го Стен, тој ќе го помине остатокот од својот живот олеснувајќи ги работите. т.е. да се живее од профитот. Не можев да дозволам тоа да се случи.

  Тешка тајна
  Неколку дена подоцна им кажав на моите родители дека добив на лотарија. Заедно направивме посебна банкарска сметка и таму ги ставив парите. Имам намера да ги користам само во итни случаи. Се чувствувам ужасно што чувам толку важна тајна од Стен, но тоа го правам за доброто на нашето семејство.

  Не сакам мојот сопруг да ја напушти работата. Сè уште е млад, енергичен и продуктивен, па ако може да работи и да ги заработи парите на чесен и смислен начин, зошто да си ја уништи кариерата? Моментално сме во добра финансиска состојба. Ги плаќаме нашите сметки и имаме се што ни треба. Понекогаш се чувствувам лошо кога Стен се враќа од работа, уморен и под стрес и се жали дека не сака да живее. Вечерта сонува за местата каде што би можеле да одиме, „само кога би имале многу пари“.

  Секогаш го потсетувам дека парите не се сè; дека и двајцата работиме напорно и треба да бидеме благодарни за она што го имаме. Знам дека ако му кажам за профитот значително ќе му го подобри квалитетот на животот и ќе му олесни дел од емотивниот товар, но во моментов не можам да го сторам тоа.

  Моите родители ги знаат причините зошто не му кажувам на Стан за парите и силно ме поддржуваат. Ако ми се случи нешто, мојот профит ќе оди кај нив. Сепак, тие заслужуваат пристојна старост. Веројатно ќе ја однесам мојата тајна во гроб. Колку и да беше забавно, минатата недела, додека мојот сопруг гледаше слики од автомобили и куќи, тажно праша дали некогаш можеме да си дозволиме полуксузен начин на живот. „Претпоставувам дека ќе треба да победиме на лотаријата“, додаде тој, без да крене нагоре од списанието. „Не дај Боже“, одговорив.

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.