Бугарскиот тенисер Григор Димитров е победник на турнирот од Мастерс серијата во Синсинати. Димитров во финалето го победи Австралиецот Ник Кирјос со 6:3, 7:5.

Димитров до најголемата победа во кариерата дојде за 96 минути игра.

Бугаринот ја освои својата прва титула на турнирите од серијата 1.000. Во Синсинати, Димитров, ја освои третата титула во сезоната, која за него е седма во кариерата.