Правилната исхрана во менопаузата е од основна важност по здравјето на коските, мускулите, срцето и мозокот. Мора да биде умерено калорична и добро урамнотежена. Се препорачува следново дневно мени:

ПОЈАДОК

Филџан кафе, чаша обезмастено млеко, 1-2 парчиња интегрален леб со 2 лажици џем без шеќер.

УЖИНА:  свежо овошје

РУЧЕК: интегрални тестенинисо домати, риба варена на пареа и зачинета со сок од лимон, зелена салата, кафе без кофеин

УЖИНА: обезмастен бел или овошен јогурт

ВЕЧЕРА: зеленчукова супа, салата од домати со моцарела, интегрален леб, чај од липа