6 C
Skopje
петок, декември 9, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Двегодишно девојче на вештачко дишење заради полнач

  Стручњаците откриваат кога се опасни и како да се заштитиме.

  Состојбата на двегодишно девојче од Земун која претрпе електричен удар е сè уште тешка. Несреќи предизвикани од допирање на полначот и електричен удар се многу ретки. Кога полначот за телефон се претвора во потенцијална опасност?

  Двегодишно девојче кое претрпело електричен удар е во животна опасност и е на интензивна нега во Институтот за мајка и дете.Таа се наоѓа на апарат за за вештачко дишење, а работата на виталните органи е стимулирана од лекови.

  “Состојбата не се влоши од моментот на прием, сепак, прогнозата и исходот на оваа состојба е многу неизвесна дури и на долг рок, вели д-р Снежана Ристиќ – раководител на педијатрија во Институтот за мајка и дете.

  Несреќи предизвикани од допирање на полначот и електричен удар се многу ретки. Тие ги нарекуваат случајни повреди и заради нив, една или две деца секоја година доаѓаат во Институтот. И успехот на лекарот е половичен, сè зависи од повредата, а последиците се лекуваат”, вели д-р Ристиќ.

  Изгорениците најчесто се третираат, а не само тоа, постојат системски ризици од електричен удар што поминал низ целото тело.

  Најстрашните и најопасните последици што ги гледаме се оштетување на мозокот, односно централниот нервен систем – посочува д-р Ристиќ.

  Живееме опкружени со домашни апарати во стари куќи и станови. Нема регулативи за кои е потребен периодичен преглед на инсталациите.

  Ако инсталациите се неисправни, приклучоците за секој уред и за некое лице се исто така неисправни, дури и кога ќе го вклучиме полначот, уредот што ги брка комарците … А дали таквите уреди се исто така опасни?

  Може да биде опасно, особено ако не се со соодветен квалитет, т.е. ако не се сертификувани. Кај нас не инсталираме уреди за преднапонска заштита кои испраќаат вишок електрична енергија на земја – вели Миомир Костиќ, професор на Електротехничкиот факултет, експерт за домашни инсталации.

  Опасно е кога грми, исклучете ги уредите со метално куќиште.

  И струјата е опасна кога грми. Добро е да ги исклучите апаратите пред да грми, бидејќи молњата веројатно ќе ги спржи и нема поправки. Најважно за една личност не е да биде покрај уредите што имаат метално куќиште.

  Дали има заштита?

  “Има, така што луѓето да не бидат покрај електричен шпорет, бојлер, машина за перење за време на грмежи – вели професорот Костиќ. Според него, телевизорите и компјутерите не треба да бидат опасни, затоа што имаат изолационо куќиште. „Сепак, тие самите можат да бидат оштетени и тогаш е добро да ги исклучите и да не ги користите”, истакна професорот Костиќ.

  Мобилен телефон и грмотевици – постојат тврдења дека мобилните телефони се безопасни, затоа што кога ги носиме, тие не се вклучени, а батеријата наводно е заштитена од молња.

  Врз основа на податоците што ги имам, не можам да кажам дека има толку безопасни уреди и не знам колку се опасни – вели професорот Костиќ.

  Порано живеевме без тие уреди, а фактот дека луѓето не можат да живеат без нив сега е опасна навика во одредени ситуации, вели професорот Костиќ.

  Едноставно ризикувате и ако го исклучите вашиот мобилен, громобранот ја штити зградата, а електричниот шок доаѓа преку електричните струи до штекерот во ѕидот. Ниту заземјувањето, ниту прекинувачите на струја не се апсолутна гаранција. На крајот на краиштата, во светот дневно има осум милиони громови.

  Веројатноста да добиете седмица на лото е помала отколку да ве удри гром. Овие се црни статистики и верувања, тргнете се и исклучете го апаратот во близина.

  Струјата е опасна, не убива напон, туку количината што минува низ телото, а тоа зависи од многу работи.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.