6 C
Skopje
вторник, мај 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  Дали сте прележале коронавирус, а не сте свесни за тоа – лекар објаснува дали е возможна таквата ситуација

  Симптомите на вирусот Ковид-19 се со широк спектар, а бидејќи во повеќето земји бројот на тестови е недоволен, постојат луѓе кои го прележале коронавирусот, а не влегле во официјалната статистика бидејќи истиот не им бил дијагностициран.

  Но, дали е можно да знаете дали сте го прележале? Одговорот на ова и слични прашања ги дал д-р Вилијам Хилмaн.

  Дали постои начин да дознаам дали сум го прележал коронавирусот?

  Во овој момент не постои тест кој би го утврдил тоа. Развиваме тестови со кои би можела да се потврди претходна инфекција, но тие сè уште не се на пазарот. Единствениот начин да знаете дека навистина сте биле заразени е да сте се тестирале и да сте добиле позитивен резултат.

  Дали сум можел да бидам заразен, а да не сум почувствувал симптоми?

  Коронавирусот има широк спектар на симптоми. Има луѓе кои немале никакви симптоми на коронавирус, а биле заразени, има и такви кои поминале со полесни симптоми како обична настинка (течење на нос, затнат нос, болно грло), со симптоми на сезонски грип (болни мускули, краток здив, висока температура и кашлица) па сè до оние кои поради тешки симптоми морале да бидат хоспитализирани.

  Колкав е процентот на асимптоматски пациенти?

  Една студија од Исланд која тестирала голем дел од популацијата покажала дека околу 50 отсто од луѓето кои се тестирале и добиле позитивни резултати немале никакви симптоми.

  Дали асимптоматските луѓе се заразни?

  Да, голем број асимптоматски луѓе се заразни одреден период, но сè уште не се знае колку точно. Луѓето воглавно се заразни два дена пред појавата на симптоми, како и додека симптомите се видливи. Заразни се и неколку дена по исчезнувањето на симптомите – некои дури и неколку недели по повлекување на симптомите.

  Дали асимптоматските лица треба да се однесуваат поинаку?

  Апсолутно не. Дури и доколку верувате дека сте го прележале вирусот, придржувајте се до пропишаните мерки – изолирајте се, држете дистанца од другите и преземајте ги сите мерки кои ги препорачува вашата држава. Ако верувате дека сте го прележале вирусот, известете ги сите оние со кои сте биле во контакт во текот на претходните две недели.

  Можам ли повторно да се заразам доколку сум го прележал вирусот?

  Досега нема официјални докази дека некој се заразил два пати. Кога ќе го прележите, во зависност од вашиот имунолошки систем можете да изградите имунитет на вирусот одреден период, можеби околу една година, а во некои случаи дури и доживотно – заклучува д-р Хилман за “The Guardian”.

  Latest Posts

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.