6 C
Skopje
вторник, април 16, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Дали знаете кое кафе содржи најмногу кофеин?

  Во ниту еден случај не станува збор за исто количество на кофеин, ако пиете турско, еспресо или филтер кафе.

  Инстант кафето подготвено во кафуле содржи околу 100mg кофеин по чаша, што е помалку отколку кофеинот кој го содржи една чаша филтер кафе. Тоа не значи дека е и поздраво.

  Со вака подготвениот пијалак, најтешко е да се отстрани маснотијата од кафето, па така се зголемува и нивото на лошиот холестерол во крвта.

  Хартиениот филтер пак многу подобро ја апсорбира маснотијата. Една чаша филтер кафе содржи и до 150mg кофеин, кој може да им пречи на луѓето со премногу чувствителен желудник.

  Еспресото, содржи двојно помалку кофеин, околу 80mg и помалку маснотии, а инстант кафето има уште помалку кофеин.

  Кога станува збор за турското или македонското кафе, тоа содржи 160mg кофеин, како и целосно нефилтрирани маснотии.

  Така може негативно да влијае врз здравјето ако се консумира во претерани количества.

  Па сега вие одберете какво кафе сакате да пиете, а тоа да не му пречи на вашето здравје.

  Турско, еспресо или инстант? …. Што мислите…..

  Извор: Coffetime.mk

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.