6 C
Skopje
среда, октомври 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Дали е нормално да спиете на креветот или троседот на починатиот роднина

  Ако вашите мисли постојано се вртат околу смртта, вашиот животен пат ќе биде директен и едноставен. Секоја вечер освежувајте го умот со мисли за смртта, како што рекле самураите.

  Денес наидов на статија која ме информира дека никогаш не треба да спиете на туѓа смртна постела. „Подобро е да спиеш на гробот на покојникот отколку на неговиот кревет!“ – започна со оваа фраза кратка објава на Фејсбук. Многу чудно, нели?

  Дали е можно да се спие на креветот на починатиот

  Ако сте доживеале загуба на некој близок, веројатно ќе ме разберете, драг читателу. Добро се сеќавам како мајка ми спиеше на неговиот кауч долго време по смртта на татко и, ми се чини дека тоа и помогна да се справи со болката од загубата во првите месеци. Дали беше тоа невозможно? Пред моите очи стоеше ликот на заспаната мајка.

  Требаше детално да го разберам ова загрижувачко прашање.

  За почеток, медицинскиот аспект. Ако некое лице умрело во кревет не од страшна заразна болест, овој обичен мебел не претставува никаква опасност. Доволно е да се дезинфицираат сите можни површини со алкохол и креветот е повторно подготвен за употреба.

  Можете исто така да користите кварцна ламба за дезинфекција на просторијата и сите предмети во неа, ова е особено погодно ако болеста на починатиот сè уште е поврзана со вирусна инфекција. Кварцната светилка се користи во медицински установи, испушта ултравиолетови зраци кои дезинфицираат се!

  Значи, креветот се дезинфицира, постелнината на починатиот е изгорена, но останува прашањето: дали е можно да се спие на креветот на починатиот роднина? Свештениците не ја сметаат оваа постапка за грешна. Зошто да не?

  Не мешајте ги темните суеверија со вера! Да, подобро е да се попрска со света вода спиечкото место на друг роднина кој залутал во светот, уште подобро е да викнете во домот свештеник кој ќе го изврши обредот на осветување. Сето ова е доволно за да се користи креветот наследен по намена.

  Човечкиот живот е толку минлив! Никој не знае кога ќе му дојде времето и уште колку ќе може да биде со своите најблиски. Смртта доаѓа за сите, за големите и едноставните. Таа е немилосрдна, без разлика дали сме подготвени за овој момент или не.

  Психичарите кои комуницираат со другата страна веруваат дека тоа не треба да се прави ако некој во својот живот бил медиум или магионичар. Објаснувањето е едноставно: силно енергетско поле на личност со натприродни способности може да го вознемири човекот што се одмара на својот кревет. Може да се појават вознемирувачки соништа, па дури и гушење.

  Не знам за тебе, драг читателу, но сè уште не сум сретнал ниту еден силен волшебник… Ако покојникот не направил магија, спиј на неговиот кревет. Главната работа е да не заборавите да запалите свеќа и да ја преместите над и под креветот за да ја отстраните целата акумулирана негативна енергија – огнот чисти.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.