6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Дали е нормално да спиете на креветот или троседот на починатиот роднина

  Ако вашите мисли постојано се вртат околу смртта, вашиот животен пат ќе биде директен и едноставен. Секоја вечер освежувајте го умот со мисли за смртта, како што рекле самураите.

  Денес наидов на статија која ме информира дека никогаш не треба да спиете на туѓа смртна постела. „Подобро е да спиеш на гробот на покојникот отколку на неговиот кревет!“ – започна со оваа фраза кратка објава на Фејсбук. Многу чудно, нели?

  Дали е можно да се спие на креветот на починатиот

  Ако сте доживеале загуба на некој близок, веројатно ќе ме разберете, драг читателу. Добро се сеќавам како мајка ми спиеше на неговиот кауч долго време по смртта на татко и, ми се чини дека тоа и помогна да се справи со болката од загубата во првите месеци. Дали беше тоа невозможно? Пред моите очи стоеше ликот на заспаната мајка.

  Требаше детално да го разберам ова загрижувачко прашање.

  За почеток, медицинскиот аспект. Ако некое лице умрело во кревет не од страшна заразна болест, овој обичен мебел не претставува никаква опасност. Доволно е да се дезинфицираат сите можни површини со алкохол и креветот е повторно подготвен за употреба.

  Можете исто така да користите кварцна ламба за дезинфекција на просторијата и сите предмети во неа, ова е особено погодно ако болеста на починатиот сè уште е поврзана со вирусна инфекција. Кварцната светилка се користи во медицински установи, испушта ултравиолетови зраци кои дезинфицираат се!

  Значи, креветот се дезинфицира, постелнината на починатиот е изгорена, но останува прашањето: дали е можно да се спие на креветот на починатиот роднина? Свештениците не ја сметаат оваа постапка за грешна. Зошто да не?

  Не мешајте ги темните суеверија со вера! Да, подобро е да се попрска со света вода спиечкото место на друг роднина кој залутал во светот, уште подобро е да викнете во домот свештеник кој ќе го изврши обредот на осветување. Сето ова е доволно за да се користи креветот наследен по намена.

  Човечкиот живот е толку минлив! Никој не знае кога ќе му дојде времето и уште колку ќе може да биде со своите најблиски. Смртта доаѓа за сите, за големите и едноставните. Таа е немилосрдна, без разлика дали сме подготвени за овој момент или не.

  Психичарите кои комуницираат со другата страна веруваат дека тоа не треба да се прави ако некој во својот живот бил медиум или магионичар. Објаснувањето е едноставно: силно енергетско поле на личност со натприродни способности може да го вознемири човекот што се одмара на својот кревет. Може да се појават вознемирувачки соништа, па дури и гушење.

  Не знам за тебе, драг читателу, но сè уште не сум сретнал ниту еден силен волшебник… Ако покојникот не направил магија, спиј на неговиот кревет. Главната работа е да не заборавите да запалите свеќа и да ја преместите над и под креветот за да ја отстраните целата акумулирана негативна енергија – огнот чисти.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.