6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Дали ги фрлате лушпите од јајца? Кога ќе го видите ова, никогаш повеќе нема да го сторите тоа!

  Дали фрлате лушпи од јајца? Кога ќе го видите ова, никогаш повеќе нема да го сторите тоа!

  Калциумот има голем број важни функции во организмот. Покрај создавањето на коскена маса и спречување на остеопороза, калциумот ја нормализира работата на нервите и мускулите, го регулира срцевиот ритам, овозможува згрутчување на крвта и го поттикнува спиењето.

  Исто така е важно за работата на имуните клетки и здравата кожа и коса .

  Постојат многу фактори кои го вадат калциумот од телото, а тоа се првенствено премногу седење, кафе, алкохол и газирани пијалоци. Недостаток на калциум е особено склон кон бремени жени и жени во менопауза, постари мажи, како и луѓе кои страдаат од дигестивни нарушувања.

  Јајце-лушпата содржи 90 проценти калциум и е најдобриот природен извор на овој минерал. Лесно се апсорбира од телото, бидејќи лушпата на јајцето е скоро идентична во хемискиот состав со човечките коски и заби.

  Во повисоки дози, не само што ги лекува симптомите на недостаток на калциум и го запира развојот на остеопороза, туку помага и при висок холестерол и висок крвен притисок и ја стимулира коскената срцевина да произведува крвни клетки.

  Покрај тоа, лушпите од јајца содржат железо, бакар, манган, цинк, флуор, фосфор, хром и молибден. Ова е причината зошто многу експерти препорачуваат мелено јајце-школка како природен и многу ефикасен додаток на калциум. Во зависност од возраста, препорачаната дневна доза е 1,5-3 грама мелено јајце школка.

  Тироидна Жлезда
  Измијте ги лушпите од осум јајца добро, исушете ги, смачкајте ги, истурете ги со сок од два лимона и оставете ги во фрижидер неколку дена. Кога лушпите ќе се растворат, процедете ја течноста и измешајте ја со литар ракија и килограм мед. Оставете да отстои седум дена пред употреба. Консумирајте една лажичка два до четири пати на ден после јадење.

  Гастритис, чир
  Измешајте лажица мелени лушпи од јајца со лажица шеќер и лажица мелено оревче. Земете една кафена лажичка 20 дена, три пати на ден.

  Над нож мелете ги лушпите од јајца измешани со две лажици сок од лимон. Кога лушпите ќе се растворат во сокот, додадете децилитар топло млеко. Земете двапати на ден, наутро на празен стомак и навечер пред спиење.

  Зајакнување на телото и чистење на крвта
  Лушпите од четири или пет јајца се добро измиени, смачкани и ставени во три литри вода. Чувајте вода со школки во фрижидер до седум дена и користете ја како вода за пиење. Земете две до три чаши вода со малку сок од лимон дневно.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.