6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  ДАЛИ ГИ ИМАТЕ ОВИЕ РАНИ НА УСТАТА? Ве предупредува за сериозна здравствена состојба

  Белите и многу иритирачки рани во устата кои пецкаат и болат при контакт со јазикот или храната се нарекуваат рани.

  Ако сте склони кон рани и сакате да се ослободите од нив што е можно поскоро, еве четири природни лекови кои можете да ги направите сами.

  Афтите се бели рани во устата кои можат да бидат многу непријатни и болни, особено ако ги допрете со јазикот или со храната.

  Иако не се заразни и опасни по здравјето, нивното убод е многу иритирачко, а бидејќи постојано се влажни со плунка, процесот на заздравување оди многу бавно.

  Што предизвикува да се појават афти?
  Семејно наследство
  Повреди од четка за заби, бонбони, грицки или некое друго туѓо тело
  Корозија од зачинета, кисела или многу солена храна
  Хормонални промени и стрес
  Недостаток на витамини Б и минерали како што се железо, цинк и фолна киселина
  Намален имунитет
  Алергии и некои лекови

  Иако не се заразни и опасни по здравјето, нивното убод е многу иритирачко, а бидејќи постојано се влажни со плунка, процесот на заздравување оди многу бавно.

  1. Сода бикарбона
  Направете паста од сода бикарбона и вода во лажичка. Тргнете ја усната подалеку од непцата и нанесете ја смесата директно на раната на ракот со брис од уво. Оставете 10 до 15 секунди да се исуши. Сода бикарбона ќе го смири чувството на печење, ќе ја „затвори“ раната и ќе ја дезинфицира. Постапката повторете ја кога сакате, по можност после спиење и јадење.

  2. Капки или спреј
  од прополис Пчелниот прополис е природен антибиотик и антисептик кој ефикасно ги лекува болките во грлото и рани. Нанесете малку прополис на стапчето за уво и притиснете на афта. Држете неколку секунди и извадете го стапчето, пренесува Satisfied. Прополисот е леплив и ќе создаде филм над раната, заштитувајќи ја од бактерии и забрзувајќи го процесот на заздравување. Постапката повторете ја кога сакате, по можност после спиење и јадење.

  3. Вода за гаргарање
  Измешајте една лажица 20 отсто водород пероксид и половина чаша млака вода. Додадете една лажичка сода бикарбона и една лажичка сол и измешајте додека не се растворат сите состојки. Гаргарате го растворот во устата 30 секунди и исплукајте го. Повторете ја постапката неколку пати на ден.

  4. Чаеви
  Црниот или зелениот чај е богат со танин, кој е природен антисептик, додека камилицата и жалфија ја смируваат болката и го забрзуваат заздравувањето. Направете чај во шолја и оставете малку да се излади. Гаргарате го чајот без никакви додатоци и потоа исплукајте го. Постапката повторувајте ја неколку пати на ден, односно кога ќе се зголемат печењето и болката.

  Природните лекови на нашиот портал служат за помош на луѓето. Доколку имате здравствен проблем, прво нешто што треба да направите е да се консултирате со лекар.

  Во никој случај не треба да се потпирате на алтернативна медицина без стручен совет.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.