6 C
Skopje
сабота, мај 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Грешки кои сите ги правиме додека се тушираме, а не сме свесни дека ни го уништуваат здравјето

  Ретко кој размслува за тоа дека може да му наштети на своето здравје и тело додека се тушира, но доколку правите некои од овие работи, тогаш сигурно дека постои риик.

  Во прдолжение прочитајте неколку правила кои треба да ги применувате за да го зачувате вашето здравје:

  1. Не го менувате сунѓерот за туширањето

  Сунѓерите за туширање се полни со бактерии. Истиот сунѓер можете да го користите само три до четири недели, но само ако после туширањето го плакнете со топла вода. Тоа ќе ги елиминира непријатните мириси кои можат да дојдат до израз затоа што на нив се наталожува масло.

  2. Ја миете косата пред да ја исчешлате

  За да избегнете кршење на косата, пред туширање треба да ја исчешлате. Така ќе избегнете косата да ви се заплетка и оштети. Ако косата ви е склона кон мрсење, користете широк чешел, а потоа нанесете регенератор, па измијте.

  3. Ги миете забите додека се туширате

  Убаво е што можете да правите повеќе работи истовремено, но ако ги миете забите за време на туширањето, веројатно не им обрнувате доволно внимание. Забите треба да се мијат барем две минути.

  4. Прво ги бричите нозете

  Немојте да ги бричите нозете за време на туширањето, дури и ако брзате. Ако сакате да имате мазни и меки нозе, би требало да почекате барем 15 минути после туширањето за топлата вода да ги омекне влакната и да ги отвори фоликулите.

  5. Ја миете косата секој ден

  Колку повеќе ја миете косата, таа ќе биде помрсна, затоа што кожата на главата ќе се обиде да го надомести маслото кое сте го измиле така што прекумерно ќе создава масло. Мијте ја косата секој втор ден или секој трет така вашите природни масла ќе го одржуваат здравјето и сјајот на вашата коса.

  6. Се туширате со топла вода

  Кога надвор е ладно, многумина сакаат да се тушираат долго и тоа со врела вода. Но, претоплата вода може само да ја влоши состојбата на вашата кожа, особено ако имате екцем или сува кожа. Водата нека биде млака.

  7. Премногу груби сте со крпата

  Прегрубото бришење со пешкирот може да ги уништи фоликулите на влакната, да доведе до нивно оштетување и кршење. А така се зголемува и сувоста на кожата. Кожата сушете ја така што ќе тапкате со крпата по неа за да ја избришете влагата.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.