6 C
Skopje
вторник, јули 5, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ФОТО: Сопругот ја пофалил за изгледот и фустанот – потоа забележал згрозувачки детаљ, а за се е виновен нивниот син

  Иако жените не се облекуваат убаво за другите, секогаш се среќни кога добиваат комплименти за изгледот, особено ако е од партнерот. И се е...

  Нова визија на познатиот Никола: “Предвидува дека ќе ни се случи нешто кое никој го нема видено”

  Сега е регресотерапевт, хипнотерапевт и психички астролог, тој тврди дека во своите визии видел големи турбуленции во кралското семејство. Николас Аујула (35) од Лондон, уште...

  Чудо: Калуѓерка не знаела дека е бремена, родила здраво дете!

  Во италијанскиот град Риети се случила една несекојдневна работа – во една од болниците, калуѓерка родила дете. Калуѓерката, чие име не е познато, во вторникот...

  ФОТО: Воспитувачката на стомакот на детето напишала порака за неговата мајка- жената запрепастена

  Една мајка од САД се сретнала со необична комуникација со воспитачките од градинката на својот син. Имено таа на фејсбук објавила ффотографија од својот син,...

  Грешки кои сите ги правиме додека се тушираме, а не сме свесни дека ни го уништуваат здравјето

  Ретко кој размслува за тоа дека може да му наштети на своето здравје и тело додека се тушира, но доколку правите некои од овие работи, тогаш сигурно дека постои риик.

  Во прдолжение прочитајте неколку правила кои треба да ги применувате за да го зачувате вашето здравје:

  1. Не го менувате сунѓерот за туширањето

  Сунѓерите за туширање се полни со бактерии. Истиот сунѓер можете да го користите само три до четири недели, но само ако после туширањето го плакнете со топла вода. Тоа ќе ги елиминира непријатните мириси кои можат да дојдат до израз затоа што на нив се наталожува масло.

  2. Ја миете косата пред да ја исчешлате

  За да избегнете кршење на косата, пред туширање треба да ја исчешлате. Така ќе избегнете косата да ви се заплетка и оштети. Ако косата ви е склона кон мрсење, користете широк чешел, а потоа нанесете регенератор, па измијте.

  3. Ги миете забите додека се туширате

  Убаво е што можете да правите повеќе работи истовремено, но ако ги миете забите за време на туширањето, веројатно не им обрнувате доволно внимание. Забите треба да се мијат барем две минути.

  4. Прво ги бричите нозете

  Немојте да ги бричите нозете за време на туширањето, дури и ако брзате. Ако сакате да имате мазни и меки нозе, би требало да почекате барем 15 минути после туширањето за топлата вода да ги омекне влакната и да ги отвори фоликулите.

  5. Ја миете косата секој ден

  Колку повеќе ја миете косата, таа ќе биде помрсна, затоа што кожата на главата ќе се обиде да го надомести маслото кое сте го измиле така што прекумерно ќе создава масло. Мијте ја косата секој втор ден или секој трет така вашите природни масла ќе го одржуваат здравјето и сјајот на вашата коса.

  6. Се туширате со топла вода

  Кога надвор е ладно, многумина сакаат да се тушираат долго и тоа со врела вода. Но, претоплата вода може само да ја влоши состојбата на вашата кожа, особено ако имате екцем или сува кожа. Водата нека биде млака.

  7. Премногу груби сте со крпата

  Прегрубото бришење со пешкирот може да ги уништи фоликулите на влакната, да доведе до нивно оштетување и кршење. А така се зголемува и сувоста на кожата. Кожата сушете ја така што ќе тапкате со крпата по неа за да ја избришете влагата.

  Latest Posts

  ФОТО: Сопругот ја пофалил за изгледот и фустанот – потоа забележал згрозувачки детаљ, а за се е виновен нивниот син

  Иако жените не се облекуваат убаво за другите, секогаш се среќни кога добиваат комплименти за изгледот, особено ако е од партнерот. И се е...

  Нова визија на познатиот Никола: “Предвидува дека ќе ни се случи нешто кое никој го нема видено”

  Сега е регресотерапевт, хипнотерапевт и психички астролог, тој тврди дека во своите визии видел големи турбуленции во кралското семејство. Николас Аујула (35) од Лондон, уште...

  Чудо: Калуѓерка не знаела дека е бремена, родила здраво дете!

  Во италијанскиот град Риети се случила една несекојдневна работа – во една од болниците, калуѓерка родила дете. Калуѓерката, чие име не е познато, во вторникот...

  ФОТО: Воспитувачката на стомакот на детето напишала порака за неговата мајка- жената запрепастена

  Една мајка од САД се сретнала со необична комуникација со воспитачките од градинката на својот син. Имено таа на фејсбук објавила ффотографија од својот син,...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.