6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Го користат во сите женски манастири и затоа се секогаш здрави и имаат убаво лице, лек кој вреди злато, а се подготвува од 3 состојки

  Сите овие билни растенија се богати со лековити својства што ги потврдија многу генерации, а со кон.сумирање на овој е ликсир ќе можете да се споредувате со 20 години помлади. Р уската народна медицина е богата со лековити рецепти, а меѓу нив е и овој билен е ликсир на „вечна младост“, комбинација на билки со исклучителни лековити својства – камилица, кантарион, цветови од смил и пупки од бреза.

  Сите овие растенија се богати со лековити својства што ги потврдија многу генерации, а со кон.сумирање на овој еликсир ќе можете да се споредувате со 20 години помлади од вас. Потребни состојки: 100 г цвет од камилица, 100 г кантарион, 100 г цвет од смил, 100 г пупки од бреза.

  Постапка: За да го подготвите е ликсирот, добро измешајте ги наведените состојки и чувајте ги во херметички затворен сад. Земете една лажица од смесата и прелијте со половина литар врела вода, поклопете и по 20 минути процедете. Напитокот чувајте го во термос за да биде постојано топол. Пијте половина од пијалакот наутро на празен стомак, а остатокот испијте го два часа по вечерата, а отпосле не пијте и не јадете ништо сè до утрешниот ден.

  Постапката на кон.сумирање следете ја внимателно. Потребно е да пиете еден месец од овој е ликсир секојдневно, а потоа се прави пауза од долг период. Е ликсирот може да го кон.сумирате повторно по изминати 5 години. Овој пијалак ќе ви помогне да се ослободите од в ишокот к илограми без да држите ди-ета. Смилот ќе го исчисти телото од ток.сини и со тоа ќе ја подобри работата на срцето, црниот дроб, бубрезите и панкреасот.

  Е ликсирот ја зголемува еластичноста на кр-вните садови, помага при мултиплекс склероза, спречува срцев у дар и хипертензија. Еликсирот на вечна младост има пријатен вкус, а по желба може да се заслади со лажичка мед.

  II РЕЦЕПТ: Го користат во сите женски манастири и затоа се секогаш здрави и имаат убаво лице, лек кој вреди злато, а се подготвува од 3 состојки

  Потребни состојки: 2 лимони, 2 главици лук, 1/2 килограм мед.

  Постапка: За да го направите овој еликсир, потребно е да користите органски лимони, а не прскани со пестициди, затоа што кората на лимонот во овој рецепт игра многу важна улога и без неа овој еликсир ќе ја нема посакуваната ефикасност.

  Лимоните треба да се сомелат или да се изрендаат заедно со кората, но претходно отстранете им ги семките (единствено семките не ви се потребни во овој рецепт, нив можете да ги засадите и да израснете нови билки). Излупете две главици лук со средна величина, изгмечете ги и измешајте ги заедно со сомелениот лимон и половина килограм мед во стаклена тегла. Потребно е смесата да отстои најмалку пет дена за да се соединат сите состојки.

  Смесата се кон.сумира откога ќе биде веќе отстоена неколку дена, само така е правилно за да имате успешен резултат од оваа мешавина. Лукот треба да ги ослободи своите сокови и да „изреагира“ со медот. Потребно е да се кон.сумира по една лажичка секој ден, трипати дневно, пред секој главен оброк. Кога ќе ја изедете целата тегла, потребно е да направите пауза од 1 недела, а потоа слободно може да направите уште една доза.

  Треба да бидете упорни, редовни и придобивките ќе ги почувствувате на својата кожа, здравје и целиот организам. Овој рецепт, велат Русите, „ги брка“ сите болести. И тоа гарантира дека вашата старост ќе се успори, а кожата ќе ви изгледа барем 10 години помладо.

  Извор: НМД.мк

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.