6 C
Skopje
недела, јули 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Глутенот треба да се избегнува само во случај на интолеранција

  Глутенот е протеин што се наоѓа во житарките како што се пченицата, ’ржот и јачменот.

  Лицата кои имаат целијакија секако треба да го избегнуваат глутенот, но тоа не е треба да го практикуваат лицата кои ја немаат.

  Во последно време експеритите сè почесто зборуваат за можните ризици од исхраната без глутен.

  Факт е дека интегралните житарки содржат дијететски влакна, бета-глукан и други хранливи вредности што штитат од кардиоваскуларни заболувања.

  Поради тоа научниците предупредуваат дека исхраната без глутен кај лицата кои не страдаат од целијакија може дури да го зголеми ризикот од кардиоваскуларни заболувања.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.