6 C
Skopje
сабота, март 2, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ги избелела забите на многу едноставен и ефтин начин: Само ги сварила овие состојки

  Темелната хигиена на усните е многу важна – ако не се води сметка за забите и на време на се отстранува забниот камен, може да се развие заболување, парадонтопатија, поради која инфекцијата стигнува до коренот и самиот заб предизвикува воспалување на ткивото.

  Смеѓите или жолти наслаги може да ги остраните сами дома.

  Потребно ви е:

  • 40 грама лушпи од ореви
  • 250 милилитри вода

  Сверете ги лушпите во водата 20 минути. Остранете ги од шпорет, поклопете, оставете да отстојат, а потоа процедете . Натопете ја четката за заби во овој раствор 10 минути.

  Потоа со четката темелно исчистете ги забите, повремено топејќи ја во растворот. Оваа процедура може да ја повторувате 3 пати дневно.

  Подготвениот раствор може да го користите 2 дена, а потоа направете нов. Само после неколку дена резултатите ќе бидат воочливи.

  Лушпите од ореви имаат моќно антибактериско средство, кое исто така помага при чистење на забниот камен.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.