6 C
Skopje
четврток, февруари 9, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Таа не знаеше зошто нејзиниот сопруг сакаше развод сè додека не погледна во тетратката на нејзиниот син

  Малкумина можат да се пофалат со успешен и хармоничен брак. Со текот на годините, љубовта заминува, партнерите стануваат затрупани со обврски, а сеќавањата на пријатни...

  Чудо од храна: Д-р Емир Солаковиќ објасни зошто два пати неделно треба да јадеме грав

  Доктор Емир Солаковиќ кој стана познат и ценет во целиот регион поради своите совети за здравиот начин на живот, во последната објава на социјалната...

  Мажот се симнал во подрумот по компири, го отворил шкафот и паднал мртов. По него истото се случило и на сопругата, синот и бабата,...

  Русин по потекло, Михаило (42), татко на малата Марија, некогаш успешен професор по право, еден ден во септември отишол да земе компири во подрумот...

  16 годишно момче почина од несоница, досега само 40 случаи се откриени, сите во Европа

  16-годишен тинејџер починал од несоница. Се вели дека боледувал од ретката болест „фамилијарна фатална несоница“ Тинејџерот починал од прекин на дишењето во својот...

  Врвен кардиолог откри: Доколку почувствувате некој од овие симптоми, ќе доживеете мозочен удар во рок од 1 час!

  Мозочниот удар се јавува при акутно нарушување на снабдувањето на мозокот со кислород и хранливи материи. Ова доведува до смрт на нервните клетки и ткива.

  Мозочниот удар може да биде исхемичен (кога згрутчувањето на крвта целосно го блокира луменот на крвниот сад) и хеморагичен (кога се формира хематом во ѕидот на артеријата што снабдува крв до одреден дел од мозокот). Во овој случај, нормалното снабдување со крв е природно нарушено и мозочните клетки умираат. Процесот на оштетување на мозочните структури може да се развие исклучително брзо, а колку подолго се одложува медицинската нега, толку повеќе се случуваат неповратни промени.

  Кардиологот Азижон Аскаров изјави за AIF.ru што се случува од половина час до еден час пред мозочен удар, пишува електронското издание medikforum.ru.

  Ова е најопасната состојба, која бара најбрз можен одговор. Заштитата на животот на пациентот и неговото закрепнување зависи од брзината на реакцијата на лекарите. Понекогаш се случува пациентот да преживее, но оштетувањето на некои функции на неговото тело е неповратно.

  Првите симптоми на мозочен удар вклучуваат:

  1. Главоболка со акутен интензитет 2. Замор и гадење 3. Влошена координација на движењата 4. Визуелни нарушувања 5. Вкочанетост во рацете

  Овие тегоби се појавуваат во рок од половина час или еден час по затнувањето на артеријата што доведува до мозочен удар“, вели кардиологот.

  Како се манифестира мозочниот удар?
  Се манифестира со нарушена свест, депресија, па дури и хибернација. Пациентот почнува да зборува неразбирливо, неговиот говор се менува и станува неконзистентен. Има и промени во координацијата: не може да се оди и да се одржува рамнотежа, по што се лизга на земја.

  Кој е изложен на ризик од мозочен удар?
  Луѓето со хипертензија, дијабетес и прекумерна тежина, како и оние со наследен товар и цереброваскуларна патологија, се изложени на поголем ризик. Мозочниот удар е поврзан и со високи нивоа на холестерол во крвта (над 5,5 mmol/L), пушење (вклучувајќи пасивно пушење), нарушувања на циркулацијата и недостаток на физичка активност.

  Како да препознаете мозочен удар?
  Ако некое лице почне да се однесува несоодветно без да пие алкохол, веројатната причина за промената во однесувањето може да биде мозочен удар. Ова може да се утврди со брз тест кој ги вклучува следните компоненти:

  Движење – не може да ги крене двете раце истовремено;
  Артикулација – дикцијата на пациентот е нарушена, тој не може да ја повтори ниту наједноставната фраза, има нарушувања на говорот;
  Во овој случај, треба да се јавите на лекар што е можно поскоро.

  Зошто се јавува мозочен удар?
  Најчеста причина за тоа е движењето на згрутчување на крвта долж артеријата, што доведува до нејзино блокирање на најтесното место. Згрутчувањето на крвта главно се состои од тромбоцити. Со нарушен трофизам, ткивата омекнуваат, се јавува клеточна некроза, која завршува со срцев удар.

  Треба веднаш да се побара помош. Првите 2-3 часа се најважни. Најдобро е да се побара лекарска помош во првиот час, но сепак времето на реакција е до 2-3 часа.

  Latest Posts

  Таа не знаеше зошто нејзиниот сопруг сакаше развод сè додека не погледна во тетратката на нејзиниот син

  Малкумина можат да се пофалат со успешен и хармоничен брак. Со текот на годините, љубовта заминува, партнерите стануваат затрупани со обврски, а сеќавањата на пријатни...

  Чудо од храна: Д-р Емир Солаковиќ објасни зошто два пати неделно треба да јадеме грав

  Доктор Емир Солаковиќ кој стана познат и ценет во целиот регион поради своите совети за здравиот начин на живот, во последната објава на социјалната...

  Мажот се симнал во подрумот по компири, го отворил шкафот и паднал мртов. По него истото се случило и на сопругата, синот и бабата,...

  Русин по потекло, Михаило (42), татко на малата Марија, некогаш успешен професор по право, еден ден во септември отишол да земе компири во подрумот...

  16 годишно момче почина од несоница, досега само 40 случаи се откриени, сите во Европа

  16-годишен тинејџер починал од несоница. Се вели дека боледувал од ретката болест „фамилијарна фатална несоница“ Тинејџерот починал од прекин на дишењето во својот...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.