6 C
Skopje
понеделник, јули 4, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  Вознемирено откритие: Дури и една пијачка на ден може да предизвика да ви се случи ова

  Дури и благата до умерена консумација на алкохол го зголемува крвниот притисок и шансите за мозочен удар, според големото генетско истражување објавено во The Lancet. Тие ги отфрлаат претходните тврдења дека еден или два пијалоци на ден можат да го заштитат телото .

  Британските и кинеските автори на студијата следеле 500.000 Кинези 10 години.

  Тие тврдат дека резултатите од студијата важат за сите народи и дека ова досега е најдобар директен доказ за дејството на алкохолот. Експертите велат дека луѓето треба да го ограничат консумирањето алкохол.

  Веќе е познато дека обилно консумирање алкохол е штетно за здравјето и го зголемува ризикот од мозочен удар, но студиите сугерираат дека консумирањето мали количини може да биде добро за здравјето, додека други велат дека не постои безбедно ниво на консумирање алкохол, пишува Би-Би-Си.

  Што открива најновата студија?
  Истражувачите од Универзитетот во Оксфорд, Универзитетот во Пекинг и Кинеската академија за медицински науки откриле дека:
  За студијата, учесниците во експериментот конзумирале еден пијалок на ден:

  Околу 16 од 100 мажи и 20 од 100 жени доживеале мозочен удар во текот на нивниот живот.
  Така, ако група од 100 безалкохоличари почне да пие по една или две чаши секој ден, ќе има дополнителни два мозочни удари, што е мало зголемување.

  Според професорот Дејвид Шпигелхалтер од Универзитетот во Кембриџ, ова претставува 38% зголемување на вкупниот ризик од мозочен удар за секое половина шише вино дневно. Студијата, исто така, не откри докази дека ниското или умереното консумирање алкохол има заштитен ефект, или со други зборови, го намалува ризикот од мозочен удар.

  Што се однесува до ефектот на алкохолот врз ризикот од срцев удар, научниците велат дека тоа е нејасно и дека се потребни повеќе податоци. „Тврдењата дека виното и пивото имаат магично заштитно дејство не се потврдени“, вели коавторот на студијата, професор Ричард Пито од Универзитетот Оксфорд.

  Многу луѓе со кинеско потекло имаат комбинација на гени што ги тера да избегнуваат алкохол. Оваа комбинација доведува до непријатна реакција и употребата на алкохол ги прави да се чувствуваат лошо.

  Како резултат на тоа, потрошувачката на алкохол значително варира во Кина, при што секој трет маж не пие, а многу малку жени консумираат алкохол.

  Споредувајќи го здравствениот статус на алкохоличарите и апстинентите според нивниот генетски профил, истражувачите рекоа дека успеале да ги постигнат, со многу поголема сигурност од претходно, директните ефекти на алкохолот врз ризикот од мозочен удар, доколку се исклучат сите други фактори.

  Западните нации ги немаат овие гени, така што би било невозможно да се направи таква студија овде.

  Значи, што значи ова за сите?

  Авторите на студијата тврдат дека нивната главна порака е дека веќе постојат јасни докази дека умереното консумирање алкохол нема заштитен ефект врз заштитата од мозочен удар.

  Ова значи дека пиењето дури и мали количини алкохол секој ден може да го зголеми ризикот од мозочен удар.

  Д-р Стивен Бурџис од Универзитетот Кембриџ вели дека студијата има некои ограничувања, како што се фокусирање само на кинеската популација и консумирање главно жесток алкохол и пиво, но не и вино.

  Според него, сепак, студијата ја одразува кулминацијата на долгогодишното истражување за ефектите од консумирањето алкохол.

  „Ризикот од мозочен удар се зголемува пропорционално со количината на консумиран алкохол, па ако луѓето на крајот изберат да пијат, тогаш треба да го ограничат консумирањето алкохол“, рече Бургес.

  Latest Posts

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.