6 C
Skopje
сабота, мај 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Вкусни, здрави и не толку скапи: Зошто треба да јадете сардини

  Сардината е многу здрава храна, а е риба од семејството на харинги (Clupeidae).

  Оваа нутритивно богата риба е полна со протеини, а има и омега 3-киселини кои го балансираат холестеролот во крвта и имаат антиинфламаторно дејство, како и витамини од Б групата, кои во големи количини ги има и во сардината. особено витамин Б12, според Tportal.

  Сардините се одличен извор на витамин Д и калциум, а содржат значителна количина на фосфор, железо, селен, магнезиум и јод.

  Бидејќи сардините се хранат со планктони и се на дното на синџирот на исхрана во морето, експертите истакнуваат дека, за разлика од некои други видови риби, тешките метали како живата не се акумулираат во сардините.

  Затоа се препорачува оваа риба да се консумира што почесто, а нејзината предност е што се подготвува брзо и лесно, а цената е прифатлива.

  Печените или конзервираните сардини и солените филети одлично одат со на пр. зеленчук во салати, но и со компири и тестенини, пишува тпортал.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.