6 C
Skopje
недела, март 26, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  Ви се појавуваат модринки без причина – овие сигнали не смеете да ги игнорирате

  Случајно малку се удривте и веднаш ви излезе модринка? Во тој случај, припаѓате во групата на лица на кои им излегуваат модринки и на благ притисок, а се случува да немате поим ни кога, ни како, ни зошто тие грди плаво – виолетови кругови се појавиле на вашата кожа.

  Но, колку пати сте си откриле нова модринка на нозете или рацете, без да се сеќавате дека некаде сте се удриле? Модринките не секогаш се последица од физичка повреда.

  Постојат неколку посериозни причини заради кои ви се појавуваат овие виолетови траги по телото.

  Откријте на време дали се работи за нешто сериозно, како на пример:

  1. Пиење на апчиња кои не ви одговараат

  Консумирањето на апчиња како антидепресиви, аналгетици или суплементи за подобро железо, може да ја промени структурата на крвта. Ако забележите дека при терапијата имате појава на модринки, задолжително консултирајте се со лекар.

  2. Болести поврзани со крвните садови

  Не го одложувајте лекарскиот термин доколку одеднаш забележите повеќе модринки, на различни места по телото, кои не се болни на допир. Тие може да укажуваат на проширени вени, тромбоцитопенија, па дури во најлоши случаи и леукемија.

  3. Недостаток на витамини

  Најчесто модринките се појавуваат и како недостаток на клучни хранливи вредности и витамини, како што се витамин К, Б12 и Ц.

  4. Подигање тешки предмети

  Доколку после тренингот забележите појавување на модринки, веројатно сте претерале со напорот и тежината. Ова неретко се случува кај дечињата кои носат тешки ранци, потешки отколку што грбот може да им истрпи.

  5. Хормонални промени

  Хормоналниот дисбаланс исто така може да биде причина за појавување на модринки. Недостатокот на естроген значително ги ослабува крвните садови, а ѕидовите на капиларите се многу лесни за оштетување.

  6. Стареење

  Стареењето на организмот и телото може да се манифестира со мали модринки заради ослабувањето на крвните садови и губење на еластичноста на ткивото, но ако модринките не поминуваат и се огромни по големина, задолжително треба да посетите лекар.

  7. Дијабетес

  Дијабетесот негативно влијае на циркулацијата, па затоа се манифестира преку модринки по телото.

  Latest Posts

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.