6 C
Skopje
недела, февруари 5, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Мачка и го зема животот на малата Александра, додека мајка и вршела домашна работа

  Мачка уби бебе, додека спиело во својата количка, додека мајката на детето вршела домашна работа. Мајката на бебето отишла да ја провери ќерката Александра,...

  Бог на истиот начин го чека нашиот поглед

  Вечерта го избањав петмесечниот син. Мислев дека тоа е многу слично на нашиот однос со Бог и како Бог нè гледа. Андреј се капе несебично....

  Врати се! Твоето време уште не е дојдено! Историја за една клиничка смрт

  Во 80-тите години на минатиот век, книгата на американскиот психолог R. Moody „Life after life“ буквално ја разнесе јавната свест. Авторот има собрано неколку...

  Таа го шокираше светот. Мало девојче се сеќава каква била во претходниот живот

  Детето успеа не само да им каже на родителите за тоа, туку и да докаже сè што кажа. Во далечната 1926 година, во индиско семејство...

  (ВИДЕО) Со 7-годишно дете три години живеат без струја

  На светскиот ден за борба против сиромаштијата семејството Јовановски од скопската населба 11 Октомври се бори да го преживее денот. Ноќе како да не живеат. Три години во нивната куќа нема струја оти немаат пари да ја плаќаат. Тричленото семејство се навикнало обврските да ги завршува додека е ден. Најмногу внимаваат на домашните задачи на седумгодишниот Давид.

  „Ако ни остане нешто за навечер, пишуваме на свеќа. Се плашам дека ќе му го расипеме видот“, вели Светлана.

  Долгот за струја им е над 200.000 денари. Додека бил жив свекор ѝ, примал пензија и некако успевале да ја плаќаат струјата, но откако починал, имаат само колку за леб, сè друго им е луксуз. Освен свеќи, имаат и неколку светилки на соларна енергија. Преку ден ги полнат закачени на сонце во дворот за навечер да може да обележат каде им се вратите од вецето и од спалната.

  За капење топлат вода во голем лонец. Им го дале соседите за не се мачат со мали тенџериња.

  Топлат вода и готват на шпорет на дрва во дневната соба. И во најголемите горештини Светлана вели дека морала да пали оган за да зготви нешто за јадење. А за јадење, вели таа, имаат само по неколку дена во месецот. Нејзиниот сопруг Ласте работи. Платата му е 10.000 денари, а отплаќаат стар кредит од 3.000 денари, па преживуваат со она што останува.

  „Кога ќе потрошиме сè што имаме, се снаоѓаме. Ни помагаат соседите, а сопругот еднаш неделно оди кај ‘Мајка Тереза’ на улицата Македонија и зема јадење, поинаку не можеме“, вели Светлана.

  Целиот двор им е затрупан со остатоци од мебел, штици, федери од стари кревети, душеци, расипани машини за перење, нафтени печки, а почнале да собираат и старо железо. Сакаат да соберат колку можат повеќе, па да го однесат во отпад за да земат пари. Некоја невладина организација, која во последно време често ги посетува и им носи храна, им ветила дека ќе им обезбеди превоз до отпадите. Чекајќи го превозот, го затрупале дворот, а затрупани со стар мебел и штици им се и сите соби во куќата. Од страв да не останат без дрва за греење, го наполниле и подрумот во кој, како што вели Светлана, не се влегува.

  Таа е невработена. Работела во печатница, но пропаднала фирмата и таа останала и без она малку што го заработувала. Кога се обидела да најде нова работа, не успеала, а сега дома ја задржуваат обврските кон Давид.

  Според последните податоци од Државниот завод за статистика, семејството Јовановски е само дел од 445.200 лица што живеат во сиромаштија во Македонија. Стапката на сиромаштија во Македонија е 21,5 отсто. За сиромашни се сметаат самци што имаат годишни примања пониски од 78.362 денари, а четиричлено семејство со две малолетни деца се смета за сиромашно ако има примања пониски од 164.560 денари.

  Овие податоци се однесуваат на 2015 година. Годишниот извештај за минатата година Државниот завод најави дека ќе го објави на крајот на месецот.

  Денес на улицата Македонија втора година по ред здружението „Проект среќа“ го одбележа меѓународниот ден за борба против сиромаштијата, а во организација на невладината организација „Мрдни со прст“ денес на пет локации во Скопје се отворени пунктови за донирање храна.

  М.И.П.

  Камера: Тони Кузмановски/Монтажа: Бојан Ефремов

  Latest Posts

  Мачка и го зема животот на малата Александра, додека мајка и вршела домашна работа

  Мачка уби бебе, додека спиело во својата количка, додека мајката на детето вршела домашна работа. Мајката на бебето отишла да ја провери ќерката Александра,...

  Бог на истиот начин го чека нашиот поглед

  Вечерта го избањав петмесечниот син. Мислев дека тоа е многу слично на нашиот однос со Бог и како Бог нè гледа. Андреј се капе несебично....

  Врати се! Твоето време уште не е дојдено! Историја за една клиничка смрт

  Во 80-тите години на минатиот век, книгата на американскиот психолог R. Moody „Life after life“ буквално ја разнесе јавната свест. Авторот има собрано неколку...

  Таа го шокираше светот. Мало девојче се сеќава каква била во претходниот живот

  Детето успеа не само да им каже на родителите за тоа, туку и да докаже сè што кажа. Во далечната 1926 година, во индиско семејство...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.