6 C
Skopje
сабота, јули 2, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  ВИДЕО: Оваа докторка креираше тест со кој за 30 секунди ќе проверите дали вашите бели дробови се здрави

  Овој едноставен тест за кој е доволно да ги споите ноктите од показалците еден кон друг, може да ви покаже дали сте во опасност од рак на белите дробови.

  Спојте ги прстите на овој начин и за неколку секунди дознајте дали ви се заканува рак на белите дробови: Овој едноставен тест може да ви го спаси животот

  Тестот за „спојливи нокти“ (Schamroth window test) се изведува така што се спојуваат двата прста еден кон друг. Кога ќе ги споите меѓу двете ноктни плочи треба да има празен простор. Ако тој простор го нема, вашите нокти имаат благ облик на купола, а тоа може да биде знак на многу опасни болести како туберкулоза или рак на белите дробови.

  Состојбата кога некое лице нема слободен простор помеѓу двата нокта при вршење на тестот, Ема Нортон, претставник од меѓународната здравствена компанија „Bupa“ го нарекува „nail clubbing“. „Clubbing“ е всушност кратенка за: C – цироза, Кронова болест, L – апсцес на белите дробови U – улцерозен колитис B – брахијална артерио-венска фистула B – бронхиектазија, I – инфективен ендокардитис, N – неоплазија G – гравесова болест.

  Повеќето луѓе кои имаат карцином на белите дробови дури и не знаат за тестот, но токму тој може да ве предупреди за можноста од зафатеност со ова заболување. Тестот го користат медицинските експерти како делумен метод за да ја потврдат состојбата, но можете да го направите тоа и сами, затоа што тоа трае само неколку секунди, според Ема Нортон.

  Научниците од Универзитетот во Лидс неодамна откриле зошто се појавува оток кај пациенти со карцином на белите дробови. Поточно, болестите на белите дробови, како што се туморите и ракот, предизвикуваат десетпати поголемо производство на PGE2, супстанца што му помага на телото да го смири воспалението во белите дробови. Заради тоа се собираат врвовите на прстите и тоа предизвикува нивно отекување.

  Спојте ги прстите на овој начин и за неколку секунди дознајте дали ви се заканува рак на белите дробови: Овој едноставен тест може да ви го спаси животот

  Отекувањето на прстите се јавува во три фази. Во првата фаза ноктите стануваат помеки, во втората фаза се појавува искривување на ноктите, додека во третата фаза се формира задебелување на прстите. Со едноставниот тест со прстите, можете да ја проверите состојбата на белите дробови во домашни услови.

  Извор: Press24.mk

  Latest Posts

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.