6 C
Skopje
сабота, мај 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  (Видео) Најдобриот сувенир што можете да го купите од Амстердам

  Еден од најубавите градови во светот, холандската престолнина Амстердам, има голем проблем – гумите за џвакање се насекаде.

  Секоја година околу милион и пол килограми гуми за џвакање ги преплавуваат холандските улици, со што тоа е вториот најчест отпад во земјата, по догорчињата од цигари.

  Холанѓаните сега одлучија оваа маана да ја претворат во доблест и ги направиле првите патики од рециклирани гуми за џвакање собрани од улиците на Амстердам.
  Компанија за производство на гуми за џвакање воедно стана и првата компанија за рециклирање, а новите гумени чевли се направени од речиси 20 проценти гума за џвакање.

  Патиките за продажба ќе бидат достапни од јуни во Hudson’s Bay Department во Амстердам.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.