6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во чајот. Лимонот содржи голем број на хранливи материи кои имаат корисен ефект врз човечкото тело.

  „Видов дека свекрвата честопати ќе исецка лимон и ја попрска со сол. Ја прашав зошто и кога таа ми рече не само дека сум глупава, туку и јас почнав да го правам тоа“,

  со тие зборови Јелена го започнува писмото кое го испрати на нашата Фејсбук страница каде ќе најдете многу корисни и интересни читнија за сите. Но, постои начин што ќе помогне во зголемувањето на неговите корисни својства.

  Еве некои од неверојатните придобивки од исечен лимон и посеан со сол: Ферментирани лимони – За нормално функционирање на човечкото тело се потребни не само витамини, туку и калциум, фосфор, минерали и многу други работи. Сето ова е содржано во лимоните.

  Тие исто така имаат можност да спречат создавање на штетни материи во организмот. Затоа, ако сакате вашиот дигестивен систем да работи совршено, не заборавајте да ги вклучите лимони во вашата исхрана. Тие се особено корисни наутро.

  Затоа, не се одрекувајте од задоволството да пиете чаша врел чај со парче ароматичен лимон. Но, корисни својства на лимон може да се зголемат неколку пати ако го следите овој метод – исечете го лимонот и посипете го со сол. За ова не ни треба само сол и лимон, туку и стаклена тегла.

  Процес на ферментација на лимонот – Овој процес ги задржува уникатните својства на лимоните! Таа е исклучително популарна во многу земји низ целиот свет. „Значи, ние земаме стаклена тегла, по можност две-литарска или малку повеќе. Јас ја измивам темелно со сода за да уништам какви било патогени бактерии.

  Сега оставете го садот да се исуши. Земаме неколку лимони и внимателно ги миеме. Може дури и со сода бикарбона. Потоа добро избришете ги и потоа направете неколку засеци на врвот со нож. Земаме сол, најдобро е крупна сол. Ние го истураме на дното на теглата. Лимоните исто така се полнат со сол и се ставаат во тегла.

  Ја затвораме теглата со капачката и ја оставаме на вентилирано место. Под овие услови, процесот на ферментација на лимоните ќе започне побрзо“, раскажува читателката, која ја откри оваа тајна од нејзината свекрва.

  Но, зошто да го сториме тоа? Причината е едноставна – поради ферментација и сол, количината на минерали и витамини во лимонот се зголемува за неколку пати.

  Кога е подготвен и ферментиран лимонот за конзумирање? Кога ќе поминат три дена, лимоните можат да се извадат од тегла и да се јадат. Може да се додадат и во секое јадење.

  Покрај тоа, можете редовно да го триете лицето со парче лимон за да обезбедите мазна и зрачна кожа. Но, сите овие не се корисни квалитети на ферментирани лимони. Тие се во состојба да го намалат високиот крвен притисок, да имаат антибактериски својства и да ги отстранат брадавиците и калусите.

  Сè што треба да направите е да исечете мало парче лимон и да ја триете проблематичната област. Обидете се со овој неверојатен трик и нема да зажалите за неговите многу корисни предности.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.