6 C
Skopje
сабота, јули 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  (Видео) Лавата од вулканот на Хаваите стопи „мустанг“

  Лавата од вулканот на Хаваите стопи „мустанг“. Вулканот Килауеа на хавајскиот Голем Остров почна да исфрла лава минатата недела. Како резултат на неговото активирање беше спроведена масовна евакуација. Лавата уништи повеќе од 20 дома.

  Застрашувачката моќ на врелата лава може да се види и на оваа снимка направена на Хаваите неколку дена по ерупцијата на вулканот.

  На снимката може да се забележи како лавата полека, но разорно преминува преку улицата кон паркираниот бел „форд мустанг“, кој веднаш се стопи. Видеото е снимено во Леилани естејтс, во близина на градот Пахоа.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.