6 C
Skopje
вторник, септември 26, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ве болат петите иако не носите високи потпетици и не стоите долго – каква порака ви испраќа телото

  Дали и вас ве болат стапалата, особено кај подрачјето на петите? Тоа многу влијае и на вашите секојдневни активности, зарем не?

  Доколку чувствувате вакви болни треба да внимавате какви чевли носите. Не носете високи потпетици, бидејќи тие доведуваат до вакви проблеми и деформации. Носете облека која е удона и обрнете внимание бројот да ви одговара.

  Најчестата причина за силната болка во петите е плантарниот фаситис или синдромот на прекумерна употреба. Тоа обично се појавува во оние моменти кога станува од кревет или се исправувате од столица. Доколку носите претесни или несоодветни обувки, може да се влоши ситуацијата, додека пак со лесни вежби за истегнување на мускулите можете да ја подобрите.

  Отрпнатите стапала многу често можат да бидат знак за дијабетес, хроничен алкохолизам или несакана последица од хемотерапија. Но, доколку чувствувате отрпнатост во само едно стапало, тогаш големи се шансите дека имате приклештен живец во самото стапало, глужд или грбот кој настанува под влијание на носење несоодветни обувки.

  Грчот во стапалото може да биде знак за проблеми со нервите, но многу почесто е показател за дехидрација или лоша исхрана. Секој ден, особено доколку вежбате, пијте многу течности со цел да го хидрирате вашето тело. Исто така добро би било да го зголемите внесувањето калиум, магнезиум и калциум преку вашата исхрана.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.