6 C
Skopje
петок, март 24, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Човек надмудрил банка на неверојатен начин! Банката откачи дека некој ги зeзнал по нивен начин

  Не се малку оние кои се незадоволни од фактот што банките ги мамат со клаузули напишани со ситни букви. Сепак, еден Русин успеа да „удри“...

  Не можам да бидам посреќен – ја нема грдата мрежа од капилари! Моите нозе изгледаат совршено и сега со гордост ги покажувам!

  Kапилари - еден од најчестите проблеми на жените. Тие не само што изгледаат неестетски, туку можат да станат причина за комплекси и несигурност. Слабите крвни...

  Чудно се почувствувала кога и го дале бебето – Еден месец подоцна побарала ДНК тест!

  Мерси Казаналес се заљубил во својот човек во католичко училиште во Далас. Откако останала бремена, била принудена да се врати во родниот Салвадор бидејќи...

  Ориз на гладно – Ќе се збогувате на болки во задните зглобови и вратот

  Со возраста, човечкото тело претрпува значителни промени. Токсините веднаш „се населуваат“ во нашето тело и прво ги напаѓаат зглобовите. Затоа постарите луѓе треба да посветат...

  БАБИН РЕЦЕПТ ЗА ДОЛГ И ЗДРАВ ЖИВОТ! Пробајте го, го одржува телото свежо, ја подобрува работата на сите органи и жлезди

  Влијае на работата на мозокот и меморијата, штити од срцев удар

  Тоа е и лек за воспаление на зглобовите, Ја регулира и телесната тежина.

  Компоненти:

  • 400 гр никнато зрно (пченица)
  • 15 свежи лимони
  • 12 цели главици свеж лук
  • 1 кг вистински мед
  • 400 гр јатки од орев

  Подготовка:

  Подготовка на никната пченица: Во зовриена стаклена тегла ставете 400 гр пченица, па налејте вода да отстои, по можност преку ноќ. По 10 – 12 часа, истурете вода врз чиста крпа и добро измијте ги зрната и исцедете ги низ газа.

  Во теглата оставете ја исцедената пченица. По 24 часа се добива пченица со никулци (долга 1-2 мм).
  Измелете ги заедно изникнатата пченица, оревите и исчистените главици лук. Измелете 5 лимони со кората и сè заедно измешајте во емајлиран тенџере.

  Од преостанатиот лимон се зема само сокот и се меша со остатокот од масата, додека смесата не стане хомогена. Додадете мед и мешајте долго со дрвена лажица, па истурете во тегли кои треба да се чуваат во фрижидер. По 3 дена смесата е готова за консумирање.

  Користете:
  Оваа смеса се зема 1-2 лажици 30 минути пред појадок, пред ручек, пред вечера и пред спиење.

  Консумирајте го додека не исчезне. За превенција – еднаш годишно.

  Рецептот гарантира здравје и долг живот; ја зачувува свежината на телото, младоста и енергијата, бидејќи ги содржи сите потребни витамини, минерални соли, биоактивни материи, протеини, јаглени хидрати и растителни масти. Ја подобрува работата на сите внатрешни органи и жлезди.

  Latest Posts

  Човек надмудрил банка на неверојатен начин! Банката откачи дека некој ги зeзнал по нивен начин

  Не се малку оние кои се незадоволни од фактот што банките ги мамат со клаузули напишани со ситни букви. Сепак, еден Русин успеа да „удри“...

  Не можам да бидам посреќен – ја нема грдата мрежа од капилари! Моите нозе изгледаат совршено и сега со гордост ги покажувам!

  Kапилари - еден од најчестите проблеми на жените. Тие не само што изгледаат неестетски, туку можат да станат причина за комплекси и несигурност. Слабите крвни...

  Чудно се почувствувала кога и го дале бебето – Еден месец подоцна побарала ДНК тест!

  Мерси Казаналес се заљубил во својот човек во католичко училиште во Далас. Откако останала бремена, била принудена да се врати во родниот Салвадор бидејќи...

  Ориз на гладно – Ќе се збогувате на болки во задните зглобови и вратот

  Со возраста, човечкото тело претрпува значителни промени. Токсините веднаш „се населуваат“ во нашето тело и прво ги напаѓаат зглобовите. Затоа постарите луѓе треба да посветат...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.