6 C
Skopje
среда, декември 6, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Баба Фатма даде рецепт кој е од нејзината баба и делува: Лесно се подготвува и за една недела имате совршен лек за многу болести!

  Овој рецепт е стар колку и светот. Многу луѓе го користеле во минатото, но со текот на времето, современите лекови го замениле поради повеќе причини.

  Тоа е мешавина од црн пипер и маслиново масло, а она што го правите е само да го измешате. И маслиновото масло и црниот пипер сами по себе се исклучително корисни за многу проблеми, а кога ќе се измешаат прават чуда со здравјето.

  Потребни состојки: 1 литар маслиново масло, 5 лажици зрна црн пипер

  Еве како точно да го подготвите:

  Сомелете ја пиперката и ставете ја во стаклена тегла. Загрејте го маслиновото масло до точка на вриење и потоа измешајте го со црниот пипер. Добро промешајте и оставете да отстои на суво и темно место една недела.

  Процедете го путерот и вратете го во стаклено шише. Користете 1 лажица 30 минути пред оброците.

  Еве ги ефектите на маслото од црн пипер врз телото:

  Има антибактериско, антиспазмодично, антиоксидативно, антиинфламаторно, антисептично, лаксативно, експекторанс, диуретик, стимуланс, пот и антипиретик. Црниот пипер ја намалува појавата на гасови и поттикнува здраво мокрење и потење, благодарение на што се исчистуваат токсините. Го зголемува капацитетот на респираторниот тракт и помага при назална конгестија и синузитис. Го намалува воспалението предизвикано од каснување од инсекти.

  Доколку ви се допадна рецептот, со задоволство ќе го споделиме со вашите пријатели.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.