6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  Баба на 109 години го даде најкраткиот совет за долг живот: Ова е формулата за долг живот

  На 109 годишна возраст, Џеси Галан му го откри на светот рецептот за долговечност: „Тајната за долг живот лежи во избегнувањето на мажите! Тие создаваат дополнителни проблеми што не ви се потребни и носат повеќе проблеми отколку што вреди!“

  Најстарата жителка на Шкотска, баба на 109 години (почина во 2015 година), а ја откри својата тајна за долговечност:

  „Јадете топла овесна каша секое утро и избегнувајте мажи!“

  Можете ли да замислите колку пати оваа жена мораше да одговори на прашањето во нејзиниот живот: “Па, кога мислиш ти да се омажиш?”

  Џеси Галан била родена во мала куќа со две спални во фарма, каде живеела со нејзините пет сестри и брат. Спиеле на сламени душеци.

  До скоро месев ванилици и сама одев да пазарам: Баба Данка од Скопје наполни 100 години

  Џеси рекла дека нејзината „тајна за долг живот лежи во избегнувањето на мажите! Тие создаваат дополнителни проблеми што не ви се потребни и ви носат повеќе проблеми отколку што вреди! “

  Таа исто така при една прилика истакнала дека тајната е во тоа што многу се движела, јадејќи чинија топла овесна каша секое утро.

  Иако беше најстарата жителка на Шкотска, Џеси не беше најстара во светот во тоа време. Таа чест му припадна на Јапонецот Мисао Окави кој почина на 117 години (2015 година).

  „Отсекогаш многу работев и ретко кога одев на годишен одмор. Си заминав од дома на 13 години и работев како млекарка. Отсекогаш сум имала среќа да работам со убави луѓе.

  Неверојатно е да се види колку е различен светот сега од местото каде што пораснав“.

  Се трудев многу да вежбам, да јадам чинија со топла овесна каша секое утро и никогаш да не се омажам“, кажа оваа витална 109-годишна баба пред неколку години.

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.