6 C
Skopje
недела, февруари 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Аронија – еден од најкорисните плодови кои штитат од многу болести

  Аронијата е растение кое е дел од фамилијата рози, а на европско тло е донесена од Северна Америка. Во Македонија поголема застапеност има во последниве години.

  Што е важно да се знае?

  Важно е да се знае дека аронијата влијае позитивно на сите органи во телото. Ја подобрува циркулацијата во крвните садови на главата, го намалува крвниот притисок , влијае на подобрување на функцијата на панкреасот, влијае позитивно на воспаленија на уринарниот тракт и е многу посилна од брусницата.

  Зрелите плодови на аронијата содржат големо количество каротен кој ги штити клетките од оштетување, очите од катаракта , а кожата од изгореници и ја штити од УВ зраците.

  Аронијата исто така е богат извор на антиоксиданти и преполна е со витамини. Ги содржи речиси сите – A,C, D, B9, B2, витамин Е и бетакаротен.

  Препораките на стручните лица се да се консумира секој ден, по 10 зрна кои ќе го штитат организмот од сите инфективни и вирусни напади.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.