6 C
Skopje
недела, септември 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  Ако и вашите нокти изгледаат вака тогаш веднаш посетете лекар

  Многу нешта дознаваме преку нашите нокти, особено кога е здравјето во прашање.

  Погледнете си ги ноктите и ако забележите еден од овие знаци, проверете за што се работи, на време.

  Жолтеникави нокти или „здебелени“ нокти

  Ноктите кои се пожолтени или задебелени може да укажуваат на габична инфекција. Габичните инфекции бараат подолг третман, па најдобро е да посетите доктор за да ви даде соодветна терапија.

  Темни линии

  Темните линии обично се видливи со „голо око“ и се појавуваат на средината на ноктот. Можат да сигнализираат сериозни болести, па ако ги забележите не одложувајте итен преглед на доктор.

  Бледи нокти

  Нагласено бледило на вашите нокти е знак на анемија, но може да биде и знак на дијабетес па дури и знак за проблеми со црниот дроб.

  Мали пукнатини, бразди

  Мали пукнатини или бразди на ноктите се поврзани со псоријаза.

  Кршливи нокти

  Ноктите може да се скршат, и тоа е познато, но ако вашите нокти се кршливи прилично лесно, ова би можело да е знак за проблеми со тироидната жлезда.

  Помодрени нокти

  Исто како што и вашето лице може да стане модро кога не земате доволно здив, посинетите нокти се знак за недостаток на кислород. Ова секако е најава на проблем со респираторниот систем или проблем со срцето.

  Бели линии

  Хоризонталните бели линии на ноктите се често индикатор на болести на бубрезите, недостаток на хранливи состојки како протеини, и на проблеми со црниот дроб.

  Искривени нокти

  Ноктите кои се искривуваат навнатре покажуваат недостаток на железо, додека лажица- облик на ноктите може да биде знак на лупус.

  Суви кожички

  Сувите кожички околу ноктот се очигледни, но бидејќи не ретко се појавуваат, треба да им се посвети внимание – од што се појавуваат. Ако правилно се грижите за вашите раце (мачкајќи со крем), тогаш сувите кожички се знак за дехидрираност на кожата. Пијте повеќе вода.

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.