6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Ако ги имате овие симптоми на вашето тело очајно му треба одмор

  Повеќето од нас размислуваат за својот следен одмор, уште првиот ден при враќањето на работа.

  Но, работата честопати претставува стрес, со кој потсвесно цело време се бориме. Така, постојат физички знаци, кои укажуваат дека навистина ни е неопходен одмор.

  Ако препознаете некој од следниве 8 знаци кај себе време е да направите мала пауза од работата и секојдневието:

  1. Главоболка

  Вашето тело ви сигнализира дека имате потреба од одмор доколку почувствувате непријатност во пределот на главата. Преголемиот обем на работа, често резултира со умерена до тешка болка во главата, вратот и очите. Исто така, високото ниво на стрес може да доведе до напади на мигрена.

  2. Проблеми со варењето на храната

  Кога вашиот мозок работи со полн капацитет подолго време, најмногу страда дигестивниот тракт. Тоа создава проблеми со варењето на храната и болки во стомакот.

  3. Зачестени настинки

  Стресот го забрзува отчукувањето на срцето и ја забрзува циркулацијата на крвта. Ова, во комбинација со зголемен крвен притисок, предизвикува намалување на имунитетот, што резултира со зачестени настинки.

  4. Невообичаено дебелеење

  Стресот често доведува до зголемување на телесната тежина. Ова е предизвикано од зголемувањето на хормонот кортизол, кој го зголемува апетитот за јадење. Зголеменото количество на прости јаглехидрати во исхраната,  ја зголемува телесната тежина.

  5. Болка во стомакот

  Како што веќе споменавме, стресот предизвикува проблеми со дигестивниот систем. Болката во стомакот и гадењето може да бидат симптоми за недостаток на одмор.

  6. Замор

  Доколку имате потешкотии со будењето, и едвај успевате да останете будни, имајте на ум дека постојаниот замор исто така е знак за преголем обем на работа.

  7. Болка во градите

  Болката во градите, честопати нема никаква врска со срцето и е од чисто невролошко потекло. Доколку често чувствувате краткотрајна болка во градите, обидете се да се релаксирате. Но, не заборавајте дека стресот може да предизвика срцева слабост, па доколку почувствувате проблеми со срцето, консултирајте се со вашиот лекар.

  8. Намалена сексуална активност

  Намалениот сексуален нагон, може да биде знак дека имате потреба од добар одмор. Доколку вие или вашиот партнер ја изгубите желбата за водење љубов, тогаш дајте си пауза од секојдневието и рутината.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.