6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Ова е единствениот град во Југославија во кој зачекор Хитлер – Еве како бил пречекан

  Југословенската држава имала долга традиција на антифашистичкото движење и борба против Хитлер и нацистите.

  Затоа оваа епизода од историјата најчесто поминувала незабележана и ретко се спомнувала – постоел еден град во Југославија кој Адолф Хитлер го посетил и тоа веднаш по окупацијата.

  На почетокот на војната појавувањето на Хитлер во јавноста станале поретки. Германскиот диктатор најголем дел од времето го проминувал расправајќи за воените стратегии и од таа причина престојувал во неговиот штабови.

  Доколку и се решил за некоја посета, тоа најчесто биле посети на воените бази додека јавните настапи пред маси на улиците, истите оние кои допринеле за неговата огромна популарност неколку години подцна, станале вистинска реткост.

  Посебен „тип“ на посетите на Хитлер биле кратки, ненајавени излети во штотуку окупирани територии кога фирерот ненадејно се појавувал на улиците на некој ново освоен град и на тој начин покажувал дека тој, наводно, многу му значи.

  Такви биле неговите осети во 1940 година во места во Белгија каде се борел за време на Првата светска војна, како и обиколка на Париз кој за него, како неостварен уметник, бил доста значаен.

  Посета на Словенија била сместена во тој „тип“ на посети иако причината поради која Хитлер ја одбрал токму оваа покраина од целата Југославија никогаш нема да биде најјасна. Туку така Марибор, втор по големина град во Словенија станал единственото место во Југославија кое Хитлер го посетил.

  Германија ја нападнала Југославија на 6 април во 1941 година. Југословенската армија капитулирала на 17 април. Веќе на 26 април Хитлер се прошетал низ улиците на Марибор.

  Германскиот диктатор го обиколил градот, ги примил претставниците на тамошните Германци и заповедниците на новоформираната окупаторска власт. Приредена е и приредена на која настапил хор на локални девојчиња, а во дворот пред градскиот двор фирер извршил смотра.

  За време на заминувањето Хитлер го испратиле илјадници ентузијастични граѓани на Марибор, а неговиот придружник, германскиот дипломат Валтер Хевел запишал:„Хитлер беше многу среќен. Приемот беше фантастичен“.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.