6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Ќе ставите оцет и сол, но еве што јас додавам во водата со јајцата и ниту едно е пукнато

  Се ближи Велигден и секоја домаќинка што ќе бојадиса јајца почнува да бара на интернет нови идеи за бојадисување или совети како да не се скршат јајцата при варење.

  Наидовме на еден многу интересен трик кој неодамна го открија искусни домаќинки и со помош на кој
  јајцата се варат одлично.

  Секој знае дека во водата треба да се додаде сол и малку оцет или една лажичка сода бикарбона за лушпата да остане цврста без пукнатини.

  Но, овој пат домаќинките открија дека многу ефикасен метод е да додадат неколку кибритчиња или неколку чепкалки за заби. Колку и да звучи чудно, домаќините објаснија дека стапчињата од кибрит или чепкалки спречуваат белката да избега, дури и ако има мала пукнатина во лушпата.

  Нема објаснување за ова, но многу професионални готвачи забележале дека овој метод функционира. Не ставајте премногу стапчиња, доволно е да ставите 3-5 парчиња во врела вода. По 10 минути вриење, кога јајцата ќе се оладат, проверете дали се оштетени. Еве на што треба да внимавате:

  Внимавајте да не ги сварите јајцата веднаш откако ќе ги извадите од фрижидер. Ладните јајца всушност многу лесно пукаат кога се варат. Затоа, пред да почнете да ги готвите, извадете ги од фрижидер и оставете ги да отстојат неколку часа на собна температура. Ова правило важи и при правење тесто.

  Кога ги ставате во тенџере, внимавајте да не има премногу јајца во тенџерето. Ако варите повеќе јајца, најдобро е да ги одделите во две или повеќе тенџериња.

  Ако ги ставите да се варат во тенџере, поголема е веројатноста да се напнат за време на готвењето, што исто така може да доведе до пукање.

  Треба да има доволно простор меѓу нив. Ставете ги во садот многу полека и внимателно за да не пукнат кога ќе удрат на дното на садот.

  Јајцата кои ќе ги ставите во тенџерето треба да ги прелиете со ладна вода. Погрижете се да оставите најмалку 2 см вода врз јајцата. Истурете ја водата полека. Потоа додадете половина лажичка оцет во водата и посолете за водата да биде доволно солена.

  Оцетот е особено важен за спречување на пукнатини во лушпата од јајцето. Вклучете го шпоретот на средна температура и почекајте водата да зоврие, а потоа намалете ја топлината и варете на тивок оган додека не се свари јајцето.

  За жал, не постои гаранција дека јајцето нема да се скрши. Тоа зависи и од видот на јајцето што сте го купиле. Меѓутоа, ако се држите до овие методи, вашите шанси за успех драстично се зголемуваат.

  Извор: За жената

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.