6 C
Skopje
вторник, јануари 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Моќна молитва до Бога кога работите не одат добро во вашиот живот

  Една позната поговорка вели дека најтемното време доаѓа непосредно пред зори. Со такво мото е многу полесно да се живее, но карактерот на секој...

  Девојче го покажа својот брат на фотографија од детството. Ќе се шокирате кога ќе погледнете

  Корисничка на веб-страницата Редит средувала стари работи и пронашла фотографија од детството на нејзиниот брат која буквално ги исплашила луѓето. Но, тие се плашеа...

  Кое животно прво го видовте? Тестот кој ќе ве види како рентген

  Честопати, кога од човек се бара накратко да се опише себеси и да ги наведе доминантните карактерни црти, тој паѓа во ступор. Што можете...

  10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

  Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...

  Први и многу важни симптоми на мозочен удар: Никогаш не ги игнорирајте

  Веројатно мислевте дека мозочниот удар е состојба која ги погодува само возрасните, но лекарите велат дека може да му се случи на секого, на која било возраст. Еве што треба да знаете за раните знаци и симптоми, дури и ако сте млади:

  1. Заматен вид или краткотрајно губење на видот

  Мозочниот удар може да доведе до губење на видот, заматување или дури и губење на видот на едното или двете очи. 44% од луѓето кои претрпеле мозочен удар велат дека губењето на видот е тежок симптом.

  2. Ненадејна главоболка и вртоглавица

  Според Дејвид Шуман од Универзитетот за неврологија, вртоглавицата е јасен знак за мозочен удар кај жени под 45 години. Ако одеднаш почувствувате вртоглавица, побарајте лекарска помош и тестирајте.

  3. Некохерентен говор

  Најраниот знак за мозочен удар е кога ќе почнете да зборувате за неповрзани работи. На почетокот, ова се мали заблуди за времето, времето или датумот. На основните прашања (на пример, колку е 3 * 3), ако одговорот е погрешен, имате збунето однесување или губење на говорните вештини – сето ова зборува за можен удар.

  4. Ненадејна слабост во долните екстремитети

  Ненадејна слабост, пецкање во рацете или нозете може да биде силен знак за мозочен удар. Ова може да доведе до парализа или колапс. Во повеќето случаи, парализата е поврзана со мозокот, кој страда од мозочен удар. Најдобро е да ги истегнете рацете до 10 секунди, па ако едната рака падне, тогаш тоа е знак за мускулна слабост.

  5. Болка на едната страна од лицето

  Болката не е вообичаен симптом на мозочен удар, но доколку почувствувате ненадејна болка во нозете или особено на едната страна од лицето, тогаш знакот е очигледен.

  6. Главоболка и мигрена

  Тешката главоболка е чест показател за мозочен удар. Истражувањата покажуваат дека од 588 волонтери кои доживеале тешки главоболки од мозочен удар, повеќето биле млади со чести мигрени. Исто така, се покажа дека почесто ги погодува жените отколку мажите.

  7. Парализа на лицето

  Ако вашето лице е половина парализирано, ова е показател дека имате мозочен удар.

  8. Исцрпеност

  Студиите исто така покажуваат дека жените имаат поголема веројатност да доживеат замор, збунетост, дезориентација и исцрпеност кај засегнатите.

  9. Икање

  Овој предупредувачки знак ги погодува главно жените и може да доведе до ненадејни, постојани икање. Ова е поради мозочниот удар кој го напаѓа респираторниот центар во мозокот.

  10. Скратен здив и треперење

  Може да почувствувате ненадејно отежнато дишење и отежнато дишење. Ова укажува на срцева аритмија поради недостаток на кислород.

  Иако овој симптом е главно присутен кај жените, ова е уште еден показател што не треба да се игнорира. За да избегнете мозочен удар, важно е да водите здрав живот, да бидете физички активни и редовно да одмарате.

  Latest Posts

  Моќна молитва до Бога кога работите не одат добро во вашиот живот

  Една позната поговорка вели дека најтемното време доаѓа непосредно пред зори. Со такво мото е многу полесно да се живее, но карактерот на секој...

  Девојче го покажа својот брат на фотографија од детството. Ќе се шокирате кога ќе погледнете

  Корисничка на веб-страницата Редит средувала стари работи и пронашла фотографија од детството на нејзиниот брат која буквално ги исплашила луѓето. Но, тие се плашеа...

  Кое животно прво го видовте? Тестот кој ќе ве види како рентген

  Честопати, кога од човек се бара накратко да се опише себеси и да ги наведе доминантните карактерни црти, тој паѓа во ступор. Што можете...

  10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

  Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.