6 C
Skopje
сабота, март 2, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ОИ: Ограбен португалски министер

  Португалскиот министер за образование Тијаго Брандао Родригез бил ограбен во Лагуна Родриго де Фреитас, каде што се одржуваат натпреварите во веслање на Олимписките игри во Рио де Жанеиро.

  rio
  Министерот додека шетал покрај веслачката патека го ограбило момче со закана со нож, одземајќи му мобилен телефон и паричник. Полицијата неколку блокови понатаму го пронашла арамијата и му ги одзела украдените предмети.

  Мета на напад беше и координаторот за безбедност на големи манифестации Фелипе Сеиксас и тоа токму пред стадионот Маракана, по свеченоста на отворањето. Разбојниците не знаеле дека Сеиксас го следат двајца полицајци во цивил, кои отвориле оган врз напаѓачите и еден од нив застрелале.

  На обезбедувањето на ОИ распоредени се 85.000 полицајци и војници, двојно повеќе од оние што беа распоредени на ОИ во Лондон.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.