6 C
Skopje
четврток, февруари 9, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Таа не знаеше зошто нејзиниот сопруг сакаше развод сè додека не погледна во тетратката на нејзиниот син

  Малкумина можат да се пофалат со успешен и хармоничен брак. Со текот на годините, љубовта заминува, партнерите стануваат затрупани со обврски, а сеќавањата на пријатни...

  Чудо од храна: Д-р Емир Солаковиќ објасни зошто два пати неделно треба да јадеме грав

  Доктор Емир Солаковиќ кој стана познат и ценет во целиот регион поради своите совети за здравиот начин на живот, во последната објава на социјалната...

  Мажот се симнал во подрумот по компири, го отворил шкафот и паднал мртов. По него истото се случило и на сопругата, синот и бабата,...

  Русин по потекло, Михаило (42), татко на малата Марија, некогаш успешен професор по право, еден ден во септември отишол да земе компири во подрумот...

  16 годишно момче почина од несоница, досега само 40 случаи се откриени, сите во Европа

  16-годишен тинејџер починал од несоница. Се вели дека боледувал од ретката болест „фамилијарна фатална несоница“ Тинејџерот починал од прекин на дишењето во својот...

  Не дошла брзата помош навреме, два мали синови ја породиле својата мајка, таткото починал два месеци порано

  Јулијана Димитриевска сега е самохрана мајка. Претходно, таа и сопругот Дејан биле заедно 25 години. Дваесет и една година биле во брак, четири години во врска. Во бракот им се раѓаат три мали ангелчиња.

  По четврт век заедно, ќе каже Јуле сфатив дека „убавото време брзо поминува“. Па, како низ сон поминало и времето кога Дејан и Јуле биле заедно и создавале семејство и дом. Бидејќи претходно живееле во заедница, собирале пари за конечно да се одделат и со децата да започнат самостоен живот. Купиле стара куќа во Бунарџик која требало да се санира и адаптира за живеење.

  Имале големи планови. Но, на 26 декември 2020 година Дејан се разболува и таа битка нема да може да ја совлада, за да ги оствари плановите кои ги сонуваше со Јуле. Понекогаш ниту самите не знаеме колку е важен моментот, сè додека тој момент не стане спомен. Заедничките мигови од животот со Дејан, на Јуле и се важни, еднакво како децата кои ги имаат.

  На 3 февруари минатата година Дејан остави празнина во куќата за која работеше цел живот. Болката да биде поголема, не успеал да ја сознае веста дека ќе има наследник, синот кој се роди посмртно, два месеци по неговата смрт и го носи неговото име.

  – Дента кога умре ми побара попара. Не можеше сам да ја изеде и го нахранив. Потоа ми рече дека му е многу светло па ги тргнав завесите. Почна да зборува и да се кара со некои светци. Не сакаше да замине. Потоа, исплука крв и ми умре на раце. Два месеци после тоа ми дојде на сон. Ми рече јас сега ќе си одам, ќе дојде другиот Дејан. Вечерта по полноќ ме фатија породилните болки. Викнав брза помош, не дојде одма. Им реков на синовите, деца сте ми, ама мора да ми помогнете. Димитар и Дамјан ме породија. Тие први го допреа и гушнаа брат им. Плачевме сите. Тоа беше голем шок за нив, но, ме спасија. Тие се моите херои!-се присетува Јуле.

  Сите кои сакате да помогнете на ова семејство, тоа можете да го направите на следната сметка 210501709933315 или на телефонскиот број 070/489659
  Повеќе на prikazna.mk

  Latest Posts

  Таа не знаеше зошто нејзиниот сопруг сакаше развод сè додека не погледна во тетратката на нејзиниот син

  Малкумина можат да се пофалат со успешен и хармоничен брак. Со текот на годините, љубовта заминува, партнерите стануваат затрупани со обврски, а сеќавањата на пријатни...

  Чудо од храна: Д-р Емир Солаковиќ објасни зошто два пати неделно треба да јадеме грав

  Доктор Емир Солаковиќ кој стана познат и ценет во целиот регион поради своите совети за здравиот начин на живот, во последната објава на социјалната...

  Мажот се симнал во подрумот по компири, го отворил шкафот и паднал мртов. По него истото се случило и на сопругата, синот и бабата,...

  Русин по потекло, Михаило (42), татко на малата Марија, некогаш успешен професор по право, еден ден во септември отишол да земе компири во подрумот...

  16 годишно момче почина од несоница, досега само 40 случаи се откриени, сите во Европа

  16-годишен тинејџер починал од несоница. Се вели дека боледувал од ретката болест „фамилијарна фатална несоница“ Тинејџерот починал од прекин на дишењето во својот...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.