6 C
Skopje
сабота, мај 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Една млада мајка се соочила со најтешкиот избор во животот и избрала да го остави своето дете да умре – дали постапив правилно, се прашува таа?

  Британска мајка ја донесе најтешката одлука во својот живот и направи нешто што е незамисливо за речиси секоја мајка – помогнала да умре своето дете.

  Ненси Фицморис е родена слепа со хидроцефалус, менингитис и септикемија, не можејќи сама да оди, да јаде или пие. За жал, нејзиното здравје се влошувало со текот на годините, а често ниту морфинот ниту кетаминот не и помагале на силните болки.

  Нејзината мајка Шарлот знаела дека болката низ која поминува ова 12-годишно девојче е премногу за поднесување.

  Верувала дека нејзината ќерка заслужува да почива во мир и дека треба да добие право да умре. Шарлот поднела барање до судот во кое навела зошто Нанси треба да добие достоинствена смрт. Нејзиното барање било поддржано од таткото на Ненси, како и од болницата во која била девојката.

  „Мојата ќерка повеќе не е моја ќерка. Таа е само сенка. Светлината во нејзините очи исчезна, а стравот и желбата за мир завладеа. Моето срце се крши додека те гледам како страдаш“, се вели во молбата.

  Нејзиното барање беше усвоено веднаш, правејќи преседан, со што е првпат во Британија на дете кое дише самостојно, а не на апарати за одржување во живот, да добие дозвола да умре.

  „Љубовта и посветеноста на мајката се очигледни. Можеби пред неколку години, Ненси имаше шанса да ужива во животот, колку. Но, тоа не е случај сега“, рече Џастис Кинг. „Детето цел ден вреска од болка. ”

  Мајката на девојчето вели дека еден викенд бил пресуден во донесувањето на оваа тешка одлука.

  „Цел викенд плачеше од болки. Ме убиваше, не можев да и помогнам, дури и медицинските сестри плачеа од беспомошност. Само сакам ќерка ми да умре достоинствено додека ја држи за рака. ”

  Ненси почина 14 дена откако судот ја донесе одлуката, опкружена со своето семејство.

  „Мојата Ненси сакаше да ги слуша птиците и децата. Последниот ден од нејзиниот живот е најтешкиот ден за мене. Ми недостига мојата девојка секој ден и никогаш нема да си простам, но знам дека ова е најдобро за неа. Мојот живот никогаш нема да биде ист“, додала мајката.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.