6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  8 знаци дека сте здрави, дури и ако не мислите така

  True Health Initiative е позната во светот како организација која има алтернативен пристап кон здравствените прашања. Лекарите кои работат во Иницијативата за вистинско здравје се обидуваат да го намалат стресот поврзан со здравствените проблеми.

  Според нив, луѓето денес посветуваат нездраво внимание на здравјето, што доведува до хипохондрија. Синтија Гејер, доктор на науки, нутриционист и член на THI, наведува за Bright Side 8 знаци на навистина добро здравје.

  Предупредување за спојлер: ако се чувствувате добро, тоа значи дека сте добри. И покрај сите штетни гасови од автомобилот што ги дишете, генетски модифицираните организми што ги јадете и хемикалиите во вашиот шампон.

  1. Јадете само кога сте гладни и не прејадувате.
  Ако не јадете од досада и не сте психички зависни од храна, добро сте со тоа и можете да продолжите понатаму.

  2. Менито ви е здраво Јадете вкусна и разновидна храна. Не ја ограничувајте исхраната на пилешки гради со ориз или обратно, не претерувајте со слатки и помфрит.

  3. Јадете онолку колку што му треба на вашето тело.
  Секој човек има свои потреби за исхрана. Не постои универзална формула за да се пресмета колку калории ви се потребни, таа е строго индивидуална.

  Можете да јадете помалку или многу повеќе од другите и тоа нема да биде проблем. Важно е да го слушате вашето тело и да се обидете да разберете што му треба. Ако можете да го направите ова, честитки!

  Накратко, првите три точки на листата се сведуваат на една работа: јадете нормално и со разновидност, не јадете премногу или премалку и пред сè, не прејадувајте.

  4. Можете да се качите по скалите и да дишете нормално.
  Ова е показател дека вашето тело е во добра физичка форма. Не мора да имате неверојатна издржливост или да вежбате многу за да се сметате за здрави.

  Ако се чувствувате како да не сте без здив додека се качувате по скалите, добро сте.
  „Ако можете да се качите на два ката без застанување и да се чувствувате добро, тоа значи дека сте во добра физичка форма. Тоа значи дека вашето тело може нормално да се носи со вашата секојдневна физичка активност.’

  5. Доживувате различни емоции – од тага до возбуда.
  Доброто ментално здравје нема никаква врска со тоа да се биде супер оптимист 24 часа на ден. Гневот одвреме-навреме е нормален, тагата е нормална, раздразливоста и депресијата се нормални. Способноста да се искусат сите овие емоции е знак за добро ментално здравје. Исто така, важно е да сфатите дека ниту една од овие емоции не е постојана.

  6. Можете да станете рано без аларм.
  Ова значи дека можете да станувате секое утро без грижи и да се чувствувате добро. Не се работи за деновите кога треба да станете во 5 часот наутро. Станува збор за деновите кога имате порелаксиран распоред и не мора да станувате во невообичаено рано.

  Ако чувствувате дека добивате квалитетен сон и одмор и можете да станете рано и да се чувствувате добро, тоа значи дека сте здрави.

  7. Не заспивате веднаш.
  Секако, има тешки денови кога заспивате за неколку секунди – штом главата ќе ви удри во перницата. Ова е сосема нормално, освен ако не се случува секој ден. Според научниците, нормалниот процес на заспивање трае од 10 до 20 минути. Ова треба да биде мирен и бавен процес.

  8. Имате доволно енергија да ги правите работите што ги сакате.

  Ако не треба да го преживеете циклусот сон-храна-работа-спиење, тогаш сте добро. Имате доволно енергија за работите во кои уживате, како играње со децата, гледање со пријателите, трошење време на омилените активности.

  Постои едноставна формула: ако јадете нормално, спиете добро и се движите во текот на денот, тоа значи дека сте добро.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.