6 C
Skopje
недела, јуни 23, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста.

  Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата приказна во видео на YouTube кое стана вирално за кратко време, пишува The Sun.

  Тинејџерката вели дека кога дознале за нејзината бременост, многу корисници на Интернет ја советувале да абортира. Некои дури почнаа да и испраќаат адреси на клиниките каде што можеше да се изврши процедурата.

  Сепак, Меди не се плашела да преземе одговорност и решила да го роди бебето.

  Денес, младата мајка има 18 години, живее во сопствената куќа со својата ќерка и наскоро ќе оди на факултет, каде што ќе студира историја, филозофија, анатомија и психологија.

  Откако ја сподели својата приказна на YouTube, Меди добива низа навредливи коментари.

  Сепак, таа ги игнорира, па дури и ги смета за смешни.

  „Навистина ми е смешно да ги гледам негативните работи што луѓето ги кажуваат за мене, бидејќи многу пати се толку измислени и далеку од вистината“, признава таа.

  Некои корисници ја обвинуваат дека живее на грбот на нејзините родители. На оваа критика таа одговара дека сама заработува и не добива материјална помош од роднините.

  „Живеам сам месец или два откако наполнив 18 години. Се иселив. И пред да се преселам, заработував сама и моите родители не мораа да ме издржуваат.
  Не знам зошто луѓето мислат дека тинејџерите се пијавици за нивните родители. Мислам дека тоа е многу далеку од вистината“, вели таа.

  Младата мајка забележува дека многу од тинејџерите кои воспитуваат деца стануваат помотивирани и се стремат кон финансиска благосостојба.

  Има и такви на интернет на кои нејзината приказна е депресивна.
  „Забременив на 13 години, сите велеа дека е крај на светот, но тоа не беше крај на светот за мене и ја претворив таа „страшна, страшна“ ситуација во нешто големо.

  Сега сум во мојот прв дом и ја одгледувам ќерка ми која наскоро ќе биде во градинка. Не знам колку е тоа депресивно“, вели таа.

  Тинејџерката продолжува да го споделува својот живот на интернет и да покренува сериозни теми за дискусија. Едно од нејзините последни видеа беше посветено на потребата од сексуално образование на децата.

  „Луѓето треба да знаат дека 13-годишници, 14-годишници, 15-годишници имаат се кс. Не сите, но некои од нив. Затоа разговарајте со вашите деца. Разговарај со помалата сестра, со помалиот брат, научи ги како да бидат безбедни“, поттикнува девојката.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.