6 C
Skopje
сабота, јули 2, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  Чекала 20 години да се оствари како мајка- наполнила 50 години и желбата се остварила (ФОТО)

  Шантел Чавез (49) од Канада стана мајка на почетокот на март, по осум години неуспешни обиди да се оствари во улога на родител со нејзиниот сопруг Еленилсон (50).

  Шантел, која веќе влегла во менопауза, поминала низ вештачко оплодување, безбедно ја износе бременоста и се породи со царски рез. Таа признава дека не и е грижа што, поради годините, таа и нејзиниот сопруг изгледаат како баба на нивниот син, пишува „Дејли меил“.

  Со сопругот се запознала на Интернет пред девет години, а парот се венчал во рок од три месеци и веднаш решил да го прошири семејството. Еленилсон веќе има 20-годишни деца и три внуци, а сега татко на едномесечниот Николас.
  Кога решиле да имаат потомство, тие биле свесни дека возраста може да биде проблем, сепак, тие одлучиле да не се предаваат.

  – Осум години активно се обидуваме, од мојата 41 година и тоа е единственото за што жалам. Нашето патување траеше многу подолго, бидејќи сакав природно да останам бремена и не бев свесна колку се мали шансите за тоа. Би сакал и другите жени на 40-тина години да бидат пореални и да не поминуваат толку многу време како јас, пред да сфатам дека има други можности. Отсекогаш ни велеле да не изгледаме толку стари, но тоа не значи дека нашите тела не се навистина стари внатре – објаснува мајката.

  На почетокот на нивната врска, парот имал и спонтан абортус, кога Шантел имала 42 години.

  Бевме целосно уништени. Мислев дека ја изгубивме единствената шанса. Тоа беше најтемниот период во мојот живот. Не можев да разберам што се случи. Ми требаа години да се ослободам од тоа. На 43-годишна возраст, посетив лекар и ми рекоа дека немам шанси за ин витро оплодување, но не сакав да го прифатам тоа – се присетува Шантел.

  Бевме подготвени, летовите беа резервирани, а потоа дојде Ковид и клиниката беше затворена. Тоа беше нов удар за нас, но конечно добивме можност да патуваме во јули 2020 година – вели таа.

  За среќа, немаше проблеми во следните месеци. Нивниот Николас е роден на 5 март, еден месец пред датумот на породување.

  – Немав утринска мачнина, висок крвен притисок или дијабетес. Имав среќа со оглед на мојата возраст. Убаво кај овој начин на зачнување е што го носам моето дете и сè уште не можам да верувам во она што го постигна моето тело. Можев да го носам и родив моето дете како што секогаш сакав, науката е неверојатна – вели Шантел.

  Двојката замрзна уште неколку јајца, но бидејќи клиниката постави граница на возраст од 51 година за мајките, тие следната година треба да одлучат дали ќе имаат уште едно дете.

  – Никогаш не се откажував од своите соништа и знаев дека еден ден ќе се сретнам со сродната душа и ќе добијам дете. На крајот на денот, само треба да ги кренете рацете и да имате самодоверба. Ништо не можете да направите за да го контролирате резултатот од оваа ситуација. Обидите да се роди бебе може да ве полудат и имаше моменти кога ми го окупираше целиот живот – рече таа.

  Таа додава дека реакциите на нејзиното доцно мајчинство се различни и дека околината е главно загрижена, но имаат и поддршка.

  – Нашите родители беа загрижени, но радоста ја споделивме само со блиски пријатели. Презаситени сме од нивната поддршка, бидејќи тие знаат колку долго го чекавме. Имаше и неколку изненадувачки коментари кога им велев на луѓето дека нашиот син ќе дипломира кога ние веќе ќе одиме со помош на бастум. Можеби изгледаме како негови баби и дедовци, но тоа не ни е важно. Луѓето ги осудуваат мајките ако се премногу млади, премногу стари, мажени, невенчани … Ние сме доволно возрасни за да знаеме дека ова е правилно и што е важно за нас – заклучува Шантел.

  Latest Posts

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.