6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Удрил по лицето на Богородица и веднаш ослепел. Во неговиот последен момент таа му се појави и

  Има таква неверојатна икона на Пресвета Богородица за која многумина не знаат. Ова не е најчестата икона, но има неверојатна приказна поврзана со неа.

  Самата икона се наоѓа во манастирот Ватопед на Света Гора и поконкретно во храмот на Димитриј Солунски.

  Еден ден еден од ѓаконите од овој храм бил многу уморен и немал време да направи сè, поради што доцнел на оброк.

  Пристигнувајќи во трпезаријата, на ѓаконот му беше кажано со прилично строги зборови дека мора да биде на време и сега нема начин да се подготви за него посебно.

  Тој беше многу навреден од оваа забелешка и, фатен со див бес, се сврте и се врати во храмот.
  Стигнувајќи во храмот, тој веднаш се приближи до ликот на Богородица и ѝ рече во срцето:

  Па, уште колку можам да Ти служам, Богородице? Само работа и работа; А нема ни леб… Работа, работа&; И за што е сето ова? Немам ништо!

  Ѓаконот имал нож во рацете и со сета сила го удрил нејзиниот лик и удрил право во една од страните на Богородица.

  Какво беше неговото чудење и страв кога од раната на иконата бликна вистинска крв и лицето на небесната кралица побледе.

  Ѓаконот падна пред ликот на Богородица и во истиот момент целосно ослепе.

  Трепереше како Каин, рацете и нозете му беа слаби; И конечно вознемирен. Не разбираше, не можеше да зборува

  Потоа веста за тоа што се случи се прошири насекаде. Игуменот на манастирот одржа богослужба и се помоли за милост за несреќниот ѓакон. И тој и браќата од манастирот мораа да се молат за несреќникот многу долго, цели три години. Тогаш неговото лудило помина и се освести, виде и длабоко се покаја за своето дело.

  Неколку години подоцна, пред неговата смрт, му се јавила самата Богородица и го израдувала што му е простено. Но, во исто време таа го известила дека при Второто Христово доаѓање ќе биде осудена неговата смела рака.

  И еве чудо!

  На Атон постои таква традиција дека по три години се отвора почивалиштето. И на тој ден се случи една неверојатна, но во исто време и доста страшна глетка:сите коски на ѓаконот беа светли, а раката со која ја удри небесната кралица беше нерасипана и црна. /p>

  До денес оваа рака се чува во манастирот во спомен на неразбирливата љубов на Пресвета Богородица, која и покрај се ни ги простува навредите што и се нанесени, намерни и ненамерни.

  Се разбира, тука е важно покајанието на самиот грешник и молитвата за него. Прости ни, Господи и Богородице, за сите наши гревови.

  Отвори ни ги вратите на милосрдието, Пресвета Богородица, која на Тебе се надеваме, да не загинеме, туку преку Тебе да се избавиме од неволји, Ти си спасението на христијанскиот род.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.