6 C
Skopje
вторник, јануари 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Моќна молитва до Бога кога работите не одат добро во вашиот живот

  Една позната поговорка вели дека најтемното време доаѓа непосредно пред зори. Со такво мото е многу полесно да се живее, но карактерот на секој...

  Девојче го покажа својот брат на фотографија од детството. Ќе се шокирате кога ќе погледнете

  Корисничка на веб-страницата Редит средувала стари работи и пронашла фотографија од детството на нејзиниот брат која буквално ги исплашила луѓето. Но, тие се плашеа...

  Кое животно прво го видовте? Тестот кој ќе ве види како рентген

  Честопати, кога од човек се бара накратко да се опише себеси и да ги наведе доминантните карактерни црти, тој паѓа во ступор. Што можете...

  10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

  Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...

  Трик со кој посното лепче за Бадник ќе го направите вкусно и меко како памук

  Апсолутно сме сигурни дека рецептот што ќе го споделиме со вас ќе најде место во тефтерчето на секоја домаќинка. Крајниот резултат е неверојатен. Питата не само што е посна, вкусна, туку и успева да го наполни целиот плех. Постои една мала тајна што го прави уникатен. Брзаме да го споделиме со вас, бидејќи знаеме дека секоја домаќинка е исклучително возбудена за претстојните празници и сака јадењата на трпезата да бидат повкусни од било кога. Како да направите совршена бадникова посна леба?

  Кои производи треба да ги подготвите: • 2,5 лажички брашно; • 1 лажица масло. шеќер; 1 лажиче. сода бикарбона; • 1 лажиче. сол; • 1 и 1/3 лажичка газирана вода; • Мешавина од семиња за посипување или додавање во тестото.

  Начин на подготовка: Претпоставуваме дека веќе сте погодиле која е таа мала тајна што го претвора обичниот леб со газиран сок во мек, мек и се топи во устата. Да, тоа е газирана вода. Без оваа состојка, не можеме да очекуваме слични резултати од нашето ремек дело.

  Првото нешто што треба да направите при готвењето на лебот е да го просеете брашното. Ако имате повеќе време, можете да го направите ова двапати. На крајот, резултатот ќе биде уште помек.

  Во брашното додадете ја солта и сода бикарбоната. Чувајте мала количина брашно настрана. Ако сте решиле да користите семки во лебот, додајте ги во овој момент. Измешајте ги сите состојки и брзо додадете го шеќерот.

  Повторно промешајте и истурете ја газираната вода. Почнете да месите. Ако на лебот му треба повеќе брашно, искористете го тоа што сте го одвоиле порано. Тестото не треба да биде тврдо, но не треба да се лепи за раце додека го месите.

  Време е лебот да го преместите во плех кој претходно сте го обложиле со хартија за печење. Не заборавајте да направите сечење со нож во форма на крст. Посипете со малку брашно и печете во загреана рерна на 220 степени. Печете 10 минути и потоа сменете ја температурата на 180.

  Кога лебот ќе добие златна кора, време е да го извадите од рерна и да го послужите на масата. Пробајте го овој рецепт и сигурни сме дека ќе го шармирате целото ваше семејство седејќи околу масата!

  Latest Posts

  Моќна молитва до Бога кога работите не одат добро во вашиот живот

  Една позната поговорка вели дека најтемното време доаѓа непосредно пред зори. Со такво мото е многу полесно да се живее, но карактерот на секој...

  Девојче го покажа својот брат на фотографија од детството. Ќе се шокирате кога ќе погледнете

  Корисничка на веб-страницата Редит средувала стари работи и пронашла фотографија од детството на нејзиниот брат која буквално ги исплашила луѓето. Но, тие се плашеа...

  Кое животно прво го видовте? Тестот кој ќе ве види како рентген

  Честопати, кога од човек се бара накратко да се опише себеси и да ги наведе доминантните карактерни црти, тој паѓа во ступор. Што можете...

  10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

  Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.