6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија.

  Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести.
  Исто така, служи за заштита на христијаните од злите сили.

  Се разбира, светата вода станува лековита и моќна кога над неа се кажува молитва. Можеме и самите да и дадеме дополнителна исцелителна моќ на водата.

  За таа цел потребно е таква вода да се набави од црква и да се однесе дома. Вечерта треба да ја читаме следнава молитва, која ерменските монаси ја користеле за да ги лекуваат мирјаните:

  „Господи Семоќен, лекар на душите и исцелител на телата,
  прости ни го секој престап што сме го направиле неволно или присилно. Вашиот слуга (име) понизно бара прошка, просветлување и исцелување.
  Исцели го од неговата болест, Господи, и спаси го од неговата немоќ.

  Дај му сила на духот, светлина на очите,
  исчисти го телото од секоја рана и срцето нека оди мирно по патот на Твојата света вера.

  Спаси нè, Господи, од сите видливи и невидливи непријатели, и благословен да е твојот животворен Дух, сега и секогаш и секогаш и секогаш. Амин.”

  МОЛИТВАТА МОЖЕ ДА ЈА КАЖЕ ДИРЕКТНО ПАЦИЕНТОТ ИЛИ ЧЛЕН НА НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО.
  За правилно користење на светата вода, мора да ги следиме овие правила.

  Прво, кога ќе го добиеме, мора да бидеме понизни. Потоа треба да го запишеме и да го чуваме во близина на икони или крст дома.

  Болните можат да го пијат во секое време, а здравите треба да го користат наутро, на празен стомак. Можеме да го примениме на деловите од нашето тело кои болат за да заздрават. Ако треба да го исплакнете шишето што ја содржи водата, многу е важно да не го истураме во одводот, туку во саксија со живи цветови.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.