6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Татко ми почина од мозочен удар. Штета што не знаев за оваа прва помош

  Иглата може да го спаси животот на пациентот од мозочен удар. Овој совет е од еден кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата куќа. Ова е неверојатен и неконвенционален начин за спасување на лице од мозочен удар.

  Споделете го за да може овој совет да му помогнете на некој да преживее! Одвојте време да го прочитате. Никогаш не знаете дали нечиј живот може да зависи од вас. Татко ми беше парализиран и подоцна почина од мозочен удар. Жал ми е што претходно не знаев за оваа прва помош. Кога ќе дојде до мозочен удар, капиларите во мозокот постепено пукаат. Потребен е одмор и итна помош. Но, потребна е помош токму во тој момент.

  Овие совети ќе ви помогнат да спасите нечиј живот!

  Биди мирен. Без разлика каде е жртвата, не мрдајте ја /неа/. Затоа што ако го преместите пациентот, капиларите може да пукнат, а во мозокот ќе има крварење! Помогнете му на жртвата да седне за да спречите повторно да падне на земја, а потоа можете да го започнете она што ќе го прочитате овде – самокрварење. Ако имате шприц за инјектирање во вашиот дом, ова ќе биде најдобро, инаку иглите за шиење или други игли исто така ќе работат.

  1). Држете ја иглата – сечилото над оган (на запалка или свеќа) за да се стерилизира и потоа искористете го за да го пробиете врвот на сите 10 прсти.
  2). Нема специфични точки за акупунктура, само боцкање во mm од ноктот.

  3). Боцнете за да тече крвта.
  4). Ако крвта не почне да капе, затегнете / стискајте / околу пункцијата на прстот со прстите.

  5). Кога сите 10 прсти ќе крварат помалку, почекајте неколку минути – ќе видите дека жртвата ќе се опорави!
  6). Ако устата на жртвата е извртена во грч – повлечете и масирајте му ги ушите додека не поцрвенат – затоа им доаѓа крв

  7). Потоа убодете го секое уво во мекиот дел двапати, по две капки крв од секој лобус. Неколку минути подоцна, неговата уста веќе не е искривена и жртвата мора да се вразуми…

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.