6 C
Skopje
сабота, октомври 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Во текот на денот ставам шише пиво на косата и морам да ви кажам дека ефектот е Леле!

  Секое човечко суштество сака убава коса. Особено оние кои страдаат од опаѓање на косата. Имаме совети за вас како да се справите со овој...

  Опасен сигнал за сите мајки: Доколку го забележите ова кај вашето дете, веднаш побарајте помош

  48% од родителите го забележале овој симптом кај своите деца, според една студија. Но, голем број мислеа дека е грешка на фотографијата. Ова мора да...

  Ако видите личност со ваква нараквица како ви приоѓа, бегајте, ќе ви ги украде податоците од картичата за секунди (ФОТО)

  Уредот се затвора на раката и може да снима податоци на 21 банкарски картички во секунда, се додека крадецот е близу 15 см од...

  Ако најдете личност на сликата за помалку од 3 секунди, десната хемисфера на вашиот мозок е добро развиена

  Ако најдете личност помеѓу зрната кафе во рок од три секунди, десната страна на вашиот мозок е над просекот. Ако ви треба цела минута за...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање, како и бројни други тегоби.

  Сигурно никогаш не сте помислиле колку сусамовото семе може да биде лековито. Но, овие ситни малечки и вкусни семчиња може да помогнат во регулирање на мен-стpyалниот циклус и претставуваат одлична помош во лекувањето на полицицтични јај-ници.

  Освен што можат да се користат во разни јадења, печива и салати, добро е да се помешаат во јогурт. Како правилно се конcyмираат во лековити цели и рецепт за приготвување, можете да прочитате подолу во тексот.

  Се смета дека малите семчиња од сусам со богат вкус и арома се најстариот зачин кој му бил познат на човекот. Најпознати јадења кое се прават од сусам е таанот – тахини паста и прекрасната алва.

  Сусамот е богат со растителни влакна, витамини и есенцијални минерали како бакар, манган, калциум, магнезиум, селен, железо, фосфор, цинк, молибден и витамин Б1. Особено значајно е тоа што сусамот во својот состав содржи две состојки: сезамин и сезамолин, кои припраѓаат во групата на специјални растителни влакна, познати како лигнани.

  Овие две состојки имаат ефект за намалување на холестеролот, превенирање на висок притисок, а сезаминот го штити црниот дроб од ош-тетувањето предизвикано од слободните радикали. Како уште подобра варијанта од обичниот сусам, препорачуваме употреба на интегрален сусам.

  Во секој случај, за семето од сусам се смета дека има голем број на здравствени придобивки како што се: го подобрува здравјето на коските и превенира појава на остеопороза; позитивно влијае за здравјето на забите и спречува кр-вавење на непцата; делува против штетните радикали; поседува антиканцерогени својства; делува антиинфламаторно.

  ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: Една супена лажица интегрално сусамово семе и една чаша јогурт. Постапка: Сусамот потопете го во чаша јогурт или кисело млеко, промешајте и изедете го наместо појадок. Ова можете да го правите и одвечер, а наутро да го конcyмирате појадокот.

  ПОСЕН ЈОГУРТ ОД СУСАМ И ЛУК – ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 50 г интегрален сусам, 300 мл ладна вода, 1 чешне лук, еден прстофат хималајска сол и сок од половина лимон. Ставете го сусамот во сад со вода и оставете да отстои најмалку 5 часа или преку цела ноќ.

  Потоа убаво исплакнете го со вода, преку цедалка или газа. Исцедете го и ставете во блендер. Додајте ја водата (300 мл), сокот од половина лимон, едно исчистено чешне лук и прстофат хималајска сол.

  Изблендирајте ги состојките додека да добиете убава изедначена, млечно бела смеса. Добиената смеса процедете ја низ густа газа и јогуртот е готов. Забелешка: Ова доза е за полна чаша од 300-350 мл. Се чува во фрижидер, но најдобро е секогаш свежо да се испие.

  Latest Posts

  Во текот на денот ставам шише пиво на косата и морам да ви кажам дека ефектот е Леле!

  Секое човечко суштество сака убава коса. Особено оние кои страдаат од опаѓање на косата. Имаме совети за вас како да се справите со овој...

  Опасен сигнал за сите мајки: Доколку го забележите ова кај вашето дете, веднаш побарајте помош

  48% од родителите го забележале овој симптом кај своите деца, според една студија. Но, голем број мислеа дека е грешка на фотографијата. Ова мора да...

  Ако видите личност со ваква нараквица како ви приоѓа, бегајте, ќе ви ги украде податоците од картичата за секунди (ФОТО)

  Уредот се затвора на раката и може да снима податоци на 21 банкарски картички во секунда, се додека крадецот е близу 15 см од...

  Ако најдете личност на сликата за помалку од 3 секунди, десната хемисфера на вашиот мозок е добро развиена

  Ако најдете личност помеѓу зрната кафе во рок од три секунди, десната страна на вашиот мозок е над просекот. Ако ви треба цела минута за...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.