6 C
Skopje
петок, јуни 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Соседите се чудат зошто ставам банана и јајце покрај корените на растенијата, но знам дека жетвата ќе биде богата

  Зошто градинар закопал јајце и банана во својот двор? Знаете дека одгледувањето овошје и зеленчук е макотрпна задача.

  Ако сакаме на нашата трпеза да служиме органски одгледана храна, треба да бидеме трпеливи и да поминеме низ неколку основни чекори. Прво се садат садници. За добро да никне се копа дупка во веќе изорана земја. После тоа, садниците се садат и редовно се наводнуваат.

  Меѓутоа, ако сакате богата жетва, треба да ги оплодите овошјето и зеленчукот.

  Ова е клучна точка што секој градинар знае да не ја пропушти. Кога сме кај ѓубрењето, не можеме, а да не споделиме со вас генијален трик со банана и јајце, поради кој вашите соседи ќе здивнат од чудење.

  Овие два природни производи ќе ве спасат од купување ѓубриво од агро-аптеките. За природно оплодување на градината, без да мора да користите ѓубриво или вештачко ѓубриво, потребни ви се само банана и јајце.

  Сепак, имајте на ум дека ова ѓубрење во никој случај не е евтино, бидејќи двата производи се ставаат до секој корен. Ако сакате да уживате во изобилство од овошје и зеленчук на крајот на сезоната, ставете сурово јајце и неизлупена банана до секој корен.

  Тие содржат голем број на хранливи материи кои им се потребни на културите за да растат добро.

  Тоа го направил еден градинар, а жетвата била толку богата што дури морал да им подели зеленчук на своите соседи. Пробајте го на следното оплодување и ние сме апсолутно убедени дека ќе бидете навистина задоволни од конечниот резултат.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.