6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да ја отфрлите оваа идеја.

  Излегува дека овој сок всушност е многу добар за вас и може да се користи за многу повеќе од обичен прелив за салата, пренесува Independent. И покрај неговиот лут вкус, сокот од кисели краставички има многу здравствени придобивки. Еве некои од нив.

  Ги ублажува мускулните грчеви
  После интензивен тренинг, копнеете по шише вода или енергетски пијалок. Следниот пат заменете ги со чаша убаво изладен сок од кисели краставички. Според науката, солениот пијалок помага за ублажување на болки во мускулите, благодарение на високата концентрација на натриум и оцет во него.

  Студијата покажала дека дехидрираните мажи доживеале побрзо ослободување од грчеви во мускулите откако испиле таков сок во споредба со оние кои избрале да пијат вода. За да го добиете овој ефект, треба да испиете само една третина од чашата сок.

  Хидрира побрзо и подолго
  Сите знаеме колку е важно да пиеме вода. Но, постои нешто што може да му помогне на вашето тело да закрепне побрзо. Ова е сок од кисели краставички. Тој е најдобриот брз хидратант бидејќи содржи натриум и калиум. Овие два електролити вашето тело ги губи кога се потите. Ако изберете пијалок што ги содржи и двете, телото побрзо ќе го врати нормалното ниво на електролити.

  Го зголемува имунитетот
  Според студијата на природни антиоксиданси, витамините Ц и Е играат заштитна улога против инфекции предизвикани од бактерии, вируси и паразити. Сокот од кисели краставички содржи добра количина на двата витамини, што значи дека ќе ги поддржи функциите на имунолошкиот систем.

  Може да ви помогне да изгубите тежина
  Главната состојка во сокот од кисели краставички е оцетот. Според едно истражување, неговото секојдневно консумирање промовира здраво слабеење. По само 12 недели, учесниците во студијата кои консумирале мала количина оцет дневно изгубиле повеќе тежина и масти од оние кои не консумирале никакво.

  Тоа помага да се регулира нивото на шеќер во крвта
  Дисрегулацијата на шеќерот во крвта може да доведе до сериозни здравствени компликации, вклучувајќи слепило, оштетување на срцето и оштетување на бубрезите. Една студија покажа дека сокот од кисели краставички може да биде алката што недостасува.

  Студијата објавена во списанието Diabetes Research покажува дека пиењето мала порција оцет пред оброк помага да се регулира нивото на шеќер во крвта на една личност, особено кај луѓето со дијабетес тип 2. Како што знаете, оцетот е главната состојка во сокот од сакана кисела краставица.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.